За борбата си срещу талибаните в Афганистан и срещу международния тероризъм, НАТО ще трябва да създаде своя нова и по-актуална стратегия, отговаряща на предизвикателствата на днешния ден. Това е мнението на Генералния секретар на Организацията на Северноатлантическия договор Яп де Хоп Схефер.
Сегашната концепция на Организацията е от 1999 г., тоест- още преди терористичните атентати от 11 септември 2001 г.
Според Схефер, срещата на върха в румънската столица Букурещ в началото на април трябва да е един ясен сигнал за всички 26 страни-членки, че е необходимо създаването на нова стратегическа концепция за развитието на НАТО през следващите години.
„Необходима е една нова Атлантическа Харта“, каза още Схефер по време на конференцията, организирана от Германския Фонд Маршал, която се проведе през уикенда в Брюксел.
Новата стратегия трябва да вземе предвид всички събития и обстоятелства през изминалите години – атентатите от 11-ти септември, операцията на НАТО в Афганистан и глобализацията.
„ Разпространението на оръжия за масово унищожение, енергийната сигурност, последиците от промяната в климата или проблемите с провалените държави – ние трябва да предвидим всички тези опасности и да вземем превантивни мерки, за да отслабим тяхното (неблагоприятно) въздействие“, допълни холандецът.
Схефер е на мнение, че „това може да стане само посредством един по-интензивен атлантически диалог“.
Тъй като 60-годишният Алианс в момента има повече задачи, отколкото когато и да било преди в своята история, сега е нужна ясна стратегия за неговото бъдещо развитие.
НАТО вече не е единствената международна организация, която се занимава с проблемите на сигурността. Поради това, Яп де Хоп Схефер съветва новия американски президент, който ще бъде избран през ноември т.г., да се занимае интензивно, още в началото на своя мандат, със стратегията на НАТО за бъдещето.
Генералният секретар на НАТО подчерта, че поради нарастването на броя на отговорностите и задачите на Алианса, неговият бюджет също трябва да се увеличи.
Сътрудничеството с Русия остава централна стратегическа цел за НАТО.
„Отношенията ни с Русия се базират върху една единствена ключова дума: Обвързване“, заяви Схефер.
Независимо от противоречията между Брюксел и Москва, по въпроса за приемането на нови членове на Организацията от Източна Европа, „ НАТО не може без Русия и Русия не може без НАТО“.
Във връзка с едно бъдещо евентуално членство на Грузия и Украйна в Алианса, Схефер заяви, че той ще продължава да търси диалога и сътрудничеството с Русия, но не може да приеме директната намеса на Кремъл по този въпрос.
„НАТО решава сама как ще се разширява и ние ще продължим да се придържаме към принципа на „отворената врата“ за всички, които желаят да станат членове на Алианса“.
Броени дни преди срещата на НАТО в Букурещ (2-4 април тази година) външните министри на 26-те страни-членки все още не са се споразумели по въпроса с разширяването на Организацията.
„Докато някои страни (в Източна Европа) все още не са станали господари на собственото си бъдеще, Европа няма да се превърне в общото пространство (на сигурност и просперитет), което си представям“, заяви Генералният секретар на НАТО.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.