Руски депутати излязоха с инициатива Сърбия да бъде приета в Организацията на независимите държави /ОНД/ и в Организацията на договора за колективна сигурност /ОДКС/.
Ако това предложение бъде прието, Москва ще предложи на Белград алтернатива на присъединяването към ЕС, за което се обявява прозападният президент Борис Тадич.
Идеята за приемането на Сърбия в една от тези международни организации не е нова, припомня руският вестник “Взгляд”.
Още през 1999 г. Скупщината на Югославия гласува за присъединяване на страната към съюза на Русия и Беларус, а руската Дума подкрепи предложението и препоръча на президента Борис Елцин и правителството незабавно да започне подготовка за този процес. Нещата обаче се ограничиха до декларациите.
Засега все още не е ясно дали този път нещата ще бъдат по-различни, но вече съществуват индикации, че към една подобна идея ще има интерес в руските политически среди.
„Въпросът ще бъде обсъден, ако Сърбия се оказва все повече в изолация от страна на европейските държави и международната общност по отношение признаването на Косово“, заяви председателят на Съвета на федерацията по отбрана и сигурност Виктор Озеров.
“Не знам как може да бъде решен въпросът за присъединяване на Сърбия към ОНД, тъй като там са Грузия и Украйна, но в ОДКС перспективите са добри”, допълни Озеров.
Страни по Договора за колективна сигурност са Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Русия, Таджикистан и Узбекистан.
Същевременно Москва едва ли гори от желание да сключва военен съюз, какъвто е предвиден в Договора за колективна сигурност, с толкова непредсказуема и конфликтна държава.
Това стана ясно от думите на първия заместник-председател на комисията по въпросите на ОНД в Държавната Дума, Константин Затулин, който е на мнение, че Сърбия може да бъде подкрепена чрез членство в ОНД, но ако балканската страна стане членка на ОДКС, защитата й ще стане пряко задължение на Русия.
Възниква обаче въпросът “доколко Русия е готова да поеме предвидените в договора задължения“.
Наблюдателите отбелязват също така, че самите сърби засега изобщо не се обявяват за съюз с Русия. Привържениците и противниците на тази стъпка в страната са почти толкова, колкото и на влизането в ЕС, припомня Затулин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.