Цирк „Марино“, който сега италианските медии наричат „Циркът на ужасите“, е бил финансиран с 37 хиляди евро за последните 4 години. Това съобщава сайтът на италианската Национална асоциация за защита на животните ЕНПА, цитиран от Prontosofia.
Благодарение на стара нормативна уредба, така наречените „циркови предприемачи“, които сега са арестувани, са получавали по близо 1000 евро на месец от Министерството на културната дейност и блага.
По този начин те са плащали мизерните заплати на цирковите артисти. През 2003 и 2004 циркът получил по 9500 евро за дейността си в Италия, през 2005 - 10 000 евро, а през 2006 - 8000 евро.
Във вторник агенция Ройтерс съобщи, че италианската полиция е спасила две български момичета от цирк в южна Италия, в който едната от тях е трябвало да плува в басейн с пирани, а другата- да стои в контейнер със змии и тарантули.
Двете момичета са сестри. По-голямото момиче- 19-годишна българка, е било принуждавано да се потапя под водата в басейн, в който плували пирани. Тя била насилствено потапяна в ледената вода по време на цирков номер.
Всеки път, когато се опитвала да изплува от басейна, собственикът на цирка я натискал с ръката си, връщайки я под водата.
16-годишната й сестра пък е принуждавана да стои в затворено пространство, в което я посипвали с различни влечуги и тарантули. По време на един от спектаклите тя била ухапана от змия.
Родителите на момичетата също били превърнати в роби на собствениците на цирка. Семейството е принуждавано да дава смени от по 15-20 часа в цирка срещу 100 евро на седмица, вместо договорените 480, пише вестник Corriere della Sera.
Според агенция АГИ трима италианци, които са ръководили цирка в провинция Салерно, са арестувани и срещу тях са повдигнати обвинения, че са държали сестрите и семейството като роби.
Големите циркове в Италия обикновено получават средно по 100-140 хиляди евро годишно под формата на помощи от държавата, твърди Национална асоциация за защита на животните.
Междувременно президентът на Националната асоциация на цирковете в Италия Еджидио Палмири каза, че циркът „Марино“ не е бил никога част от нея.
„Изразяваме близостта и солидарността си с българското семейство, което е било държано в плен и призоваваме правосъдието да вземе спешни мерки по отношение на цирк „Марино“, каза пред италианските медии Палмири след случая с освобождаването на двете български момичета.
Палмири призова бъдещият парламент на Италия да приеме по-строга нормативна уредба за цирковете.
След неотдавнашното либерализиране на много сектори в Италия, включително и на цирковете, е много по-лесно получаването на лиценз за управлението на такива структури.
„По-рано за отварянето на един цирк беше необходимо да си работил в цирков комплекс с минимум 500 места за пет години или за десет години в цирк с над 500 места. Още с влизането в сила на новия указ Асоциацията ни го разкритикува, тъй като сметнахме, че той ще влоши ситуацията и ще доведе до упадък на цирковите структури. Тези наши опасения се потвърдиха", допълни Палмири.
Според него в една „здрава среда, която среща одобрението на публиката и жъне успехи на международно ниво“, са се вмъкнали „субекти, които нямат нищо общо с цирка и които нанасят тежки щети на тази сфера“.
Законодателството, свързано със сектора на цирка в Италия, датира още от 1968.