Армията за освобождение на Косово /АОК/, Армията за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац и Армията за национално освобождение /АНО/ са трите имена на една и съща кауза. До този извод е стигнал и македонският “Утрински вестник”.
Косово тресе не само Сърбия, но и Македония, е заключението на повечето световни медии, които тези дни се занимават с политическата ситуация и сигурността в региона.
Основата за този извод е повече от известен. Албанската кауза е свързващата тъкан между 25 %-то албанско малцинство в Македония и мнозинството от гражданите на Албания и Косово.
Връзките между Скопие и Тирана обаче са нормални съседски връзки, а отношенията между Скопие и Прищина са по-силни и по-чести от всякога.
Много косовари се преселиха в Македония при бомбардировките от НАТО над Сърбия през 1999 г. Бяха сключени много бракове между албанци от Косово и от Македония и по този начин се засилиха клановите връзки.
Лидерите на албанските партии в Македония, Демократичния съюз на интеграция /ДСИ/ и на Демократичния съюз на албанците /ДСА/ , редовно ходят на посещение в Прищина.
Това е логично. Събитията в Прищина са фактор, който влияе на събитията в албанския политически лагер в Македония, а връзката датира от много отдавна, но укрепна и се засили в края на 90-те години и през 2001 г., когато избухна бунтът на албанците в Македония.
Бившите косовски премиери Агим Чеку и Рамуш Харадинай, както и настоящият косовски премиер Хашим Тачи поддържат близки контакти с албанските лидери в Македония Али Ахмети, Арбен Джафери, Мендух Тачи, Бардул Махмути, пише вестникът.
Лидерът на ДСИ Али Ахмети е бил студент в Прищина, но не завършва тамошния Философски факултет. Известен е и като сътрудник и близък приятел на бившия косовски премиер Рамуш Харадинай.
През 1980 г. Ахмети става член на нелегалната организация “Марксисти-ленинисти на Косово”. През 1992 г. в Цюрих заедно с Фазли Велиу и няколко други души се среща с Рамуш Тахири, министър в тогавашното косовско правителство в изгнание, където е решено, че албанският въпрос в Македония може да бъде решен само с въстание.
През декември 1993 г. присъства на основаването на косовската освободителна армия КЛА, където присъстват и Хашим Тачи и Кадри Весели, който беше министър по сигурността в самопровъзгласилото се правителство на Хашим Тачи.
По-нататък в материала се посочват и силните връзки на Фазли Велиу, вуйчо на Али Ахмети, с Косово. Настоящият лидер на Демократичния съюз на албанците /ДСА/ в Македония Бардул Махмути, макар че е роден в Тетово, е известен като външен министър в самопровъзгласилото се правителство на Хашим Тачи и “заместник” в Тетово на Рамуш Харадинай, както и бивш говорител на АОК в Женева.
Дясната ръка на Али Ахмети, Гзим Острени е роден в Дебър, но е бил висш офицер в Корпуса за защита на Косово. През април 2001 г. обаче Агим Чеку го отстранява заради връзките му с АНО в Македония. Братът на Рамуш Харадинай, Даут Харадинай, бивш командир в Корпуса за защита на Косово, по-късно е командир в 113-а регионална бригада “Исмет Яшари” на АНО.
Тук се вижда най-силното доказателство за връзките между АНО и АОК. Даут Харадинай е бил координатор на действията за начало на дейността на АНО в Македония и командир на силите на АНО, които воюваха край Танушевци.
Бившият лидер на ДПА Арбен Джафери пък навремето е бил редактор по културата в Прищинската телевизия. Бил е и член на Социалдемократическата партия на Косово. Джафери и днес има къща в Косово, а синът му държи кафене в Прищина. След като се оттегли от лидерския пост в ДПА, Джафери е по-често в къщата си в Косово, отколкото в Тетово.
Въпреки всички тези данни, или може би точно поради тях, Македония няма друг избор освен да признае независимо Косово, което според западните държави и САЩ е "уникален случай", а не "прецедент", който ще провокира нови прояви на сепаратизъм навсякъде по света.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.