Десетте страни-членки на Европейския съюз (ЕС), които получиха през юли миналата година 1,25 млрд. долара от Philip Morris, за да финансират борбата с контрабандата и призводството на фалшиви цигари, не могат да си поделят парите, съобщи Investor.bg, позовавайки се на френския вестник Liberation.
В момента се водят спорове каква част от сумата трябва да влезе в бюджета на Европейския съюз и какъв трябва да е делът на всяка от десетте страни-членки на алианса, участващи в обвинението.
Обвиненията срещу Philip Morris, филиал на американския тютюнев гигант Altria, продаващ на европейския пазар 280 млрд. от общо 720 млрд. цигари, които се изпушват всяка година в Европейския съюз, бяха прекратени, след като се стигна до споразумението компанията да изплати въпросната сума в размер на 1,25 млрд. долара.
Европейската комисия подаде жалба срещу Philip Morris в американски съд с обвнението, че участва в изграждането на контрабандни канали чрез създаването на компании-фантоми, като по този начин лишава страните-членки от сериозни данъчни приходи.
Производителят на марката цигари Marlboro отрича всякакви подобни обвинения, но все пак беше решено той да плати митата на задържаните контрабандни цигари, плюс сумата от 1,25 млрд. долара и допълнителна сума в случай, че контрабандата продължи.
Тютюневият гигант, от своя страна, обеща, че ще наложи по-вискок контрол върху избора на клиентите си, както и че ще подсигури трафика на продуктите си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.