IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Учени апелират за спешни мерки срещу глобалното затопляне

Целта е да се ограничи повишаването на температурата до 2 градуса по Целзий

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Повече от 200 учени призоваха участниците в срещата на върха COP26 в четвъртък да предприемат незабавни действия за спиране на глобалното затопляне, като предупредиха в отворено писмо, че някои последици от изменението на климата са "необратими" за поколенията.

Основната задача на срещата в Глазгоу е да се изпълни Парижкото споразумение, чиято цел е да се ограничи повишаването на температурата до 1,5-2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, предава БГНЕС.

Но тъй като преговорите навлизат в последните си дни, според ООН поетите до момента ангажименти все още могат да доведат до "катастрофално" затопляне с до 2,7 градуса по Целзий до 2100 г.

"Ние, учените в областта на климата, подчертаваме, че са необходими незабавни, решителни, бързи, устойчиви и широкомащабни действия", за да се задържи затоплянето в рамките на целта от Париж, се казва в писмото, подписано от учени от цял свят.

През август докладът с "червен код" на най-големия световен научен орган по въпросите на климата - Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) - предупреди, че средната температура на Земята ще достигне прага от 1,5 °C около 2030 г., т.е. десетилетие по-рано, отколкото се прогнозираше само преди три години.

За да не се стигне до превишаване на тази температурна цел, според IPCC емисиите трябва да намалеят с 45% през това десетилетие.

В отвореното писмо от четвъртък, подписано от някои от авторите на доклада на IPCC, делегатите в Глазгоу са призовани да "признаят напълно" събраните от тях научни доказателства за сериозните заплахи, породени от изменението на климата.

"COP26 е исторически момент за съдбата на климата, обществата и екосистемите, тъй като човешките дейности вече са затоплили планетата с около 1,1 градуса по Целзий, а бъдещите емисии на парникови газове ще определят бъдещото допълнително затопляне", се казва в писмата.

Затоплянето на атмосферата вече засилва екстремните метеорологични явления, подлагайки общностите по света на по-интензивни пожари и суши, изселване и сериозни икономически трудности.

А емисиите продължават да се увеличават.

Една от последните оценки показа, че през 2021 г. световните емисии на въглероден диоксид ще се възстановят до нивата отпреди пандемията.

"Кумулативните емисии на парникови газове към днешна дата вече ангажират нашата планета с ключови промени в климатичната система, засягащи човешкото общество и морските и сухоземните екосистеми, някои от които са необратими за идните поколения", се казва в писмото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата