Някога лондонската река Темза беше толкова замърсена, че стана биологично мъртва. Благодарение на консервацията и опазването на околната среда сега реката се е върнала към живот. Наскоро в нея са забелязани акули като бича, гладкоглава акула и акула от вида морско куче.
Докладът на Лондонското зоологическо дружество за състоянието на Темза показва, че някога силно замърсената река е в разгара на екологично възраждане. В реката се наблюдава подобряване на нивата на разтворен кислород и фосфор, както и подобряване на популациите на птиците и морските бозайници, предава БГНЕС.
В доклада се констатира, че нивата на нитратите и рибните популации се движат в погрешна посока и че изменението на климата представлява значителен риск за живота на флората и фауната. Увеличаването на нитратите се дължи отчасти на селскостопанските оттоци и може значително да влоши цъфтежа на водораслите.
В доклада се посочва още, че са необходими допълнителни проучвания, за да се разбере малкият спад на рибната популация. В резултат на изменението на климата в реката се наблюдава повишаване на средната температура и на морското равнище.
Като цяло докладът показва, че Темза е много по-здрава, отколкото през 1957 г., когато учени от Природонаучния музей обявяват някои райони на реката за биологично мъртви. От тази ниска точка Темза се завръща бавно.
Откриването на акули в реката е знак за подобрено състояние на околната среда, което показва, че околната среда, а оттам и хранителната верига, в момента са достатъчно здрави, за да поддържат свръххищника.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.