СЗО ще преразгледа и актуализира наръчника си за здравни мениджъри, като използва новите открития на науката за пола и сексуалността. Наръчникът "Интегриране на принципа на равнопоставеност на половете за здравни мениджъри: практически подход" разглежда как нормите, ролите и отношенията между половете влияят върху поведението и резултатите, свързани със здравето, както и върху здравния сектор.
Същевременно в него се признава, че неравенството между половете е междусекторен определящ фактор на здравето, който действа заедно с други форми на дискриминация, основани на възраст, социално-икономически статус, етническа принадлежност или място на произход и сексуална ориентация. Ръководството осигурява основа за справяне с други форми на дискриминация, свързани със здравето.
Първото издание на наръчника е от 2011 г. и СЗО сега го актуализира в светлината на новите научни доказателства и концептуалния напредък по въпросите на пола, здравето и развитието
Процесът на преглед и актуализация ще се основава на обширната работа, която вече е включена в наръчника. Той ще се съсредоточи върху:
1. Актуализиране на ключовите понятия, свързани с пола;
2. Подчертаване и разширяване на концепцията за пресичане, която разглежда как динамиката на властта на пола взаимодейства с други йерархии на привилегии или неравностойно положение, което води до неравенство и различни здравни резултати за различните хора. Пресичащите се фактори включват пол, етническа принадлежност, раса, възраст, класа, социално-икономически статус, религия, език, географско местоположение, статут на инвалидност, миграционен статус, полова идентичност и изразяване, сексуална ориентация и политическо положение.
3. Отвъд бинарните подходи към пола и здравето, за да се признае половото и сексуалното многообразие, или концепциите, че половата идентичност съществува в един континуум и че полът не се ограничава до мъж или жена.
4. Въвеждане на нови рамки и инструменти в областта на пола, равенството и правата на човека с цел по-нататъшно подпомагане на изграждането на капацитет около тези концепции и интегрирането на техните подходи в работата на СЗО.
Прегледът и актуализацията на наръчника се извършват в партньорство с Международния институт за глобално здраве към Университета на ООН. През лятото и есента на 2022 г. хората ще имат възможност да дадат своя принос и обратна връзка от прегледите на актуализациите и да участват в семинар за валидиране и/или в пилотните проекти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.