IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Турция главен производител на опиумен мак в света

Общо 6 страни легално отглеждат растението

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

Турция е главен производител на опиумен мак в света, като маковите плантации в страната се равняват на 54% от общите площи в световен мащаб, отделени за отглеждане на растението, съобщава "Хюриет дейли нюз".

Турция е една от общо шест страни в света, които легално отглеждат опиумен мак под надзора на ООН.

Индия, Австралия, Франция, Испания и Унгария са останалите пет страни, където растението е легално култивирано за производство на продукти на световната фармацевтична индустрия.

Около 70 000 турски фермери от 13 окръга имат право да отглеждат опиумен мак на територия, заемаща площ от 700 милиона квадратни метра - лимита, определен от ООН.

В глобален план потреблението на опиата, произвеждан от растението и използван за медицински и научни цели, е близо 350 тона годишно.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата