IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Караджич се криел и у нас? Несериозна новина

Журналистът от Сръбската редакция на Радио Свободна Европа Зоран Главонич в специално интервю за Dnes.bg

Караджич се криел и у нас? Несериозна новина

Георги Савчев, Момчил Кръстев

През последната седмица няколко новини от Сърбия предизвикаха вниманието не само на медиите в региона, но и на световните информационни агенции.

В понеделник, след дълъг период на издирване от сръбската служба за сигурност и 13 години след клането в Сребреница, полицията в Белград арестува обвинения във военни престъпления Радован Караджич. Няколко дни по-рано министърът на външните работи на Сърбия Вук Йеремич заяви, че ще предложи на правителството да върне посланиците си в страните от ЕС, които признаха Косово (сръбският посланик в София Данило Вучетич напусна България на 23-ти март). Междувременно на 21 юли онлайн изданието на сръбския вестник Press публикува материал, в който се твърди, че Караджич се укривал и в България.

Тези горещи теми от информационния поток са поводът да потърсим за коментар Зоран Главонич- журналист от Сръбската редакция на Радио Свободна Европа. Ето какво каза той пред Dnes.bg:

Възможно ли е сръбските служби за сигурност да са знаели от дълго време за местоположението и променената самоличност на Караджич, но да е липсвала политическа воля за ареста му?

Всички коментари след арестуването на Караджич по някакъв начин навеждат на този извод. Експерти по сигурността и политически анализатори казват, че съществува такава вероятност. Щом арестът се случва няколко дни след встъпването в длъжност на новия началник на сръбската служба за сигурност и около 15 дни след встъпването в длъжност на новия премиер, това води на мисълта, че е съществувала възможност отделни части от тайните служби да са имали информация къде се намират някои от обвиняемите, които са издирвани от трибунала в Хага. И е възможно досега да не е имало политическа воля арестът да се случи.

От друга страна, арестът на Карадажич със сигурност показва желанието на новото сръбско правителство за евроинтеграция и изпълнение на всички международни задължения, които са поставени пред страната.

Според вас, възможно ли е някой в Сърбия да има политически интерес от публикуването на непотвърдени информации из пресата малко след ареста- като например съобщението в Press, че Караджич се е криел и в България?

За първи път чувам за такава информация. Аз като журналист, който следи работата на трибунала в Хага и информациите за издирваните от трибунала обвиняеми, за първи път чувам, че Караджич се е криел в България. Със сигурност разглеждам това като спекулация или несериозно твърдение. Не виждам в това сериозна новина. Мисля, че една сериозна медия не би трябвало да приема тази информация като достоверна.

Как гражданите на Сърбия реагират на новината за арестуването на Караджич?

Направих анкета на улицата за нашето радио с обикновени сърби за арестуването на Караджич. Има различни реакции. Като цяло младите хора и сърбите на средна възраст са безусловно за европейската интеграция на Сърбия, а част от старите хора имат резерви и казват, че едва ли не арестът е световен заговор или нещо подобно. Те са против арестуването на Карджич, защото смятат, че е патриот.

Според мен, мнозинството от гражданите на Сърбия са приели вестта за арестуването като добра новина, но и с изненада, защото никой не се е и надявал, че един от най-търсени хора в света ще бъде арестуван. Изненадата е и в това, че никой напоследък не настояваше толкова, че Радован Караджич се крие в Сърбия. И самата международната общност напоследък не настояваше за Караджич, винаги на първо място (сред издирваните) е бил Ратко Младич.

През март тази година, малко преди да напусне България, сръбският посланик в София заяви, че признаването на Косово от българската страна е тежък удар за двустранните българо-сръбски отношения. Преди дни Вук Йеремич обаче обяви, че Сърбия трябва да върне посланиците си в страните от ЕС. Това означава ли, че Сърбия вече приема позицията на България и евроинтеграцията е по-важна за страната от бъдещето на Косово?

Смятам, че това е много деликатна тема за сръбската дипломация. Затова нашата дипломация се опитва да действа възможно най-внимателно, за да може да запази позицията си относно Косово- че Косово е неизменна част от Сърбия, но и да покаже искреното си желание за евроинтеграция. Затова и Вук Йеремич заяви, че Сърбия връща посланиците си в страните от ЕС, които са признали Косово, но същевременно няма да върне посланиците си в страните извън ЕС, които признаха областта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата