Армията на САЩ трябва да поддържа готовност за отговор при евентуално нахлуване на Пекин в Тайван още от тази година. Това предупреждение, отправено днес от адмирал, е признак за нарастващо безпокойство заради намеренията на Китай, засягащи острова, предаде Франс прес.
Адмирал Майкъл Гилдей, началникът на щаба на американските военноморски сили, бе запитан от Атлантическия съвет има ли възможност Пекин да сложи ръка на Тайван до 2027 г."Не става дума само за това какво говори президентът Си, а за начина, по който се държат китайците, и за това какво правят", заяви Гилдей на анализаторите от центъра и подчерта, че през последните двайсет години Пекин изпълни всички свои обещания, още преди да ги огласи.
"Значи, когато говорим за 2027 г., това според мен (означава) 2022 или може би 2023 г. - добави той. - Не мога да изключа тази възможност. Съвсем не искам да бъда алармаджия, като казвам това. Просто е нещо, което не можем да отхвърлим."
В неделя, при откриването на конгреса на китайската компартия, който се очаква да му връчи трети мандат - за пръв път в историята, президентът Си Цзинпин отново потвърди, че смята "да обедини отново" Тайван с Китай, при нужда със сила.
Коментарът на адмирал Гилдей бе направен ден след предупреждение на американския държавен секретар Антъни Блинкън. Последният каза, че Пекин иска да сложи ръка на Тайван "с много по-бързо темпо" от предвижданото преди, и допълни, че през управлението на Си се е появил един "много по-различен Китай".
Китайската компартия никога не е контролирала Тайван, но Пекин смята острова за неразделна част от своята територия.
Вашингтон поддържа политика на "стратегическа двойственост", що се отнася до възможността да се намеси с военна сила, ако Китай атакува Тайван.
Тази политика цели, освен да разубеди Китай да нахлуе в Тайван, също и да възпрепятства управниците на острова да провокират Пекин с официално провъзгласяване на независимост.
Същевременно САЩ продават на Тайпе по-специално оръжия, за да се отбранява.
(БТА)