След задържането на бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич властите в Белград са се опитали да го предадат на Гърция, Черна гора и Република Сръбска. Тази сензационна новина съобщава сръбското списание "НИН".
Според изданието, Белград е поискал от тези три държави да съобщят, че те са задържали на тяхна територия Караджич, но и трите страни са отказали.
В продължение на три дни, от 18 до 21 юли, Радован Караджич е държан на неизвестно място в Белград. "През тези дни властите в Белград предлагаха на Гърция, Черна гора и Република Сръбска да го приемат и да съобщят, че е бил задържан на тяхна територия. След като и трите държави отказват, се пуска информацията за арестуването и започва процедурата за неговото предаване на Трибунала в Хага", пише белградското списание.
Според "НИН" има три версии за задържането на Радован Караджич. Според първата той е арестуван от сръбските спецслужби /БИА/, според втората в акцията участват БИА и специалните части на армията "Кобра" заедно с още двама чужденци, които са наблюдавали операцията.
Третата версия е, че задържането е осъществено от частна охранителна фирма, чийто собственик е близък до БИА и американските дипломати в Сърбия.
Според официалната информация, на 21 юли в 23 часа служители на БИА са задържали лицето Драган Дабич, който по-късно е предаден на следователя Милан Дилпарич. По време на разпита през нощта Караджич потвръждава истинската си самоличност, но твърди, че "е арестуван и държан в някаква, за него неизвестна стая, в продължение на три дни".
Караджич твръди, че не знае от кои служби е арестуван. Бившият началник на БИА Момир Стоянович смята, че държавата е трябвало да съобщи официално кой и къде е арестувал бившия лидер на босненските сърби. Според него "премълчаването на такава информация може да доведе до дестаблилизация на държавата".
"Вярвам, че е арестуван от БИА. Възможно е да е подадена информация и от някои чужди служби за неговото движение. Но, ако при задържането е имало и чужденци, това е голям проблем, защото чуждите разузнавателни служби нямат право да задържат лица в Сърбия. Тогава се поставя и въпросът, колко са независими нашите служби и дали и доколко са под влияние на чужди разузнавателни служби", казва още Стоянович.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.