Очаква се до две години Полша да изгради най-силните сухопътни войски в Европа, заяви вицепремиерът и министър на отбраната Мариуш Блашчак в интервю за полското радио, предаде ТАСС.
"Ние сме на прав път и до две години ще създадем най-силната армия в Европа", каза той.
По думите му още този месец полските въоръжени сили ще получат първите американски танкове "Ейбрамс". "Целта ни е да създадем много мощно военно подразделение, оборудвано с танкове "Ейбрамс" (Abrams), обясни Блашчак. Той допълни, че през май Полша ще получи от САЩ и първите реактивни системи за залпов огън "Хаймарс" (HIMARS), чиято далекобойност достига до 300 километра.
Министърът отбеляза, че полските въоръжени сили искат да придобият и хеликоптери Ей Ейч-64 "Апачи" (AH-64 Apache).
Доставките на съвременна американска военна техника трябва да подсили източния фланг на НАТО и да гарантира надеждна защита на т. нар. "Брестка врата", отбелязва ТАСС. Това е полското наименование на равнинен участък в източната част на страната, дълъг около 180 км, който разделя Варшава и Брест в Беларус. Полските военни го смятат за уязвима зона за защита при евентуален военен конфликт поради липсата на естествени прегради.
(БТА, Николай Велев)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.