Армения е готова да признае териториалната цялост на Азербайджан, която включва и Нагорни Карабах, но при условие, че бъде гарантирана сигурността на арменското население. Това обяви на пресконференция в понеделник министър-председателят на Армения Никол Пашинян. Ако това стане, ще бъде историческо решение, което ще сложи край продължаващия от десетилетия конфликт в Кавказ.
„Армения признава 86,6 хиляди квадратни километра от територията на Азербайджан, изхождайки от факта, че Азербайджан е готов да признае териториалната цялост на Армения в 29,8 хиляди квадратни километра. 86,6 хиляди квадратни километра от Азербайджан включват Нагорни Карабах, но следва да се отбележи, че ние говорим за това, че въпросът за правата и сигурността на арменците от Нагорни Карабах трябва да бъде обсъждан във формат Баку-Степанакерт“, каза Пашинян.
Според ръководителя на арменското правителство Ереван има разбирането, че Баку признава териториалната цялостност на Армения. Пашинян призова също така за международни гаранции за сигурността и спазването на правата на арменците от Нагорни Карабах, като изрази загриженост, че в противен случай Азербайджан може да извърши етническо прочистване в региона.
Баку и Ереван си оспорват юрисдикцията върху Нагорни Карабах от февруари 1988 г., когато областта обяви отделянето си от Азербайджанската ССР. Ситуацията в региона ескалира на 27 септември 2020 г. и премина в активни бойни действия. На 9 ноември 2020 г. президентът на Русия Владимир Путин, президентът на Азербайджан Илхам Алиев и Никол Пашинян подписаха съвместно изявление за пълното прекратяване на военните действия в Карабах.