В най-лошия сценарий на климатичните промени до края на 21-ви век около три милиарда души, тоест около 30% от населението на планетата, ще бъдат принудени да сменят мястото си на живеене, а в най-добрия сценарий, 10% от обитателите на планетата ни ще станат мигранти. Това предрече климатологът Алексей Кокорин, цитиран в руски медии.
„Ако не се положат усилия, ако всичко върви по най-лошия сценарий, до края на века ще има три милиарда мигранти. Тоест около 30 процента от населението ще смени местоживеенето си. И то в най-добрия случай ще има десет процента мигранти“, каза Кокорин.
По думите му, за да се избегне негативния сценарий, държавите трябва да постигнат въглероден неутралитет. Въпреки това, дори при най-благоприятния изход от събитията, част от населението на планетата все пак ще бъде принудено да напусне родните си земи поради липсата на питейна вода.
Въглеродната неутралност е един от елементите на изпълнението на Парижкото споразумение за климата. САЩ и страните от ЕС планират да постигнат въглероден неутралитет до 2050 г., Русия и Китай - до 2060 г., Индия - до 2070 г. Парижкото споразумение за климата беше прието на 12 декември 2015 г. в края на 21-вата конференция на Рамковата конвенция по изменение на климата (FCCC) в Париж. Документът е подписан от 175 страни, включително САЩ, Китай и Русия.
Споразумението за климата, изготвено в Париж за първи път в историята, обедини усилията на всички световни сили за ограничаване на климатичните промени. Целта му е да задържи глобалното затопляне в рамките на 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалното ниво и да не позволи средната глобална температура да надхвърли два градуса до 2100 година. /БГНЕС/