Гражданите на Македония, България и Сърбия имат еднакви предразсъдъци, стереотипи и мироглед, показват данните от изследването "Стереотипи в нашия дом и съседите ни".
Проучването е организирано от Центъра за социологически изследвания към Философския факултет в Ниш.
То има за цел да намери отговор на няколко въпроса, сред които причините за балканските трусове, какви са балканските народи и доколко те са склонни към конфликти и към толерантност.
"От една страна, всички имат традиционно ксенофобско отношение спрямо другите, а от друга – имат чувството, че нещо им е отнето, което им принадлежи", казва професорът във Философския факултет в Белградския университет Джокица Йованович.
Според данните от изследването най-разпространеното мнение на Балканите е: "Ние сме жертви".
Сред останалите стереотипи са и "Имаме славна история", както и "Други са виновни за нашите проблеми, защото ние сме жертви".
Според Йованович данните ясно показват, че мнозинството от хората в трите държави смята, че "те са прави", а останалите – "виновни".
На въпрос кой народ е най-виновен за конфликтите на Балканите, в Сърбия най-често отговарят: албанците и хърватите – 43,9 на сто, след тях сърбите посочват босненските мюсюлмани – 23,7 на сто.
Според македонците най-големите виновници са албанците и гърците – 38,7 на сто, а българите нареждат на първо място албанците и сърбите – 18,9 на сто, и босненските мюсюлмани – 6,7 на сто, каза още Йованович, цитиран от сръбската преса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.