Никой преди Барак Обама не е заемал мястото си в Овалния кабинет в период на толкова тежки изпитания.
Възможни са исторически паралели с идването на власт на Ейбрахам Линкълн преди Гражданската война или Рузвелт по време на Великата депресия, коментира в днешното си издание The New York Times.
На раменете на избрания за президент 47-годишен сенатор ще се стовари необходимостта да води две войни: да защитава страната от тероризма и да реши сложните икономически въпроси.
Все още дори на поддръжниците на Барак Обама не е ясно какъв лидер ще бъде и какви точно решения ще взема. Дали безстрашно ще изразходва политическия си капитал, или ще се движи внимателно, рискувайки да си навлече гнева на съпартийците си?
Обама няма да чака 20 януари, когато става предаването на властта.
Като начало той ще посочи своите трима съветници.
Очаква се до края на тази седмица новият президент да свика пресконференция, на която да обяви бъдещите назначения в Белия дом.
Обама вече съобщи, че се е съвещавал с видни деятели на Конгреса за възможния антикризисен пакет от 100 млрд. долара, които да се насочат към обществени задачи, подкрепа за безработни, помощ в подготовката за отоплителния сезон и целеви помощи за отделни градове и цели щати.
Законопроектът може да бъде приет още на 17 ноември.
Все пак има рамки, в които бъдещият президент ще трябва да се ограничи.
В 77-дневния период на "междувластие" правото на вето остава в ръцете на Буш. И ако демократите не успеят да убедят Буш и републиканците в Сената, те просто ще повдигнат въпроса отново през януари.
Независимо от това, че Обама означава краят на епохата на Буш, на него ще му се наложи да се занимава с оставеното наследство.
По време на предизборната си кампания кандидатът на демократите обеща да закрие печално известния затвор Гаунтанамо, но анализаторите мислят, че това ще бъде по-сложно, отколкото изглежда.
Друго, което получава като наследство, е бюджетен дефицит от 1 трилион долара, което не може да не усмири някои амбиции, в това число и в социалната сфера.
Освен икономическите остават проблемите и зад граница. През последните години терористите от "Ал Кайда" успяха да нанесат удари по САЩ, Великобритания и Испания. Не е изключена възможността да се случи нещо непредвидено, коментира The New York Times.
Експертите напомнят как през 1993 г. Буш-старши изпрати войски в Сомалия точно преди да предаде властта на Клинтън. Сега това може да е Пакистан.
Все пак Обама има предиство както в Америка, така и извън нейните граници.
Избирането му се посреща с радост от много недоволни от администрацията на Буш.
Задачата, стояща пред Обама, е не само да намери изход от икономическата криза и да реши външнополитическите въпроси.
Той застава начело на Америка, уморена от своето минало и гледаща подозрително към бъдещето.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.