Психологът Даниел Канеман почина на 90-годишна възраст. Канеман е автори на теории по поведенческа икономика, които оказаха силно влияние върху тази дисциплина и му донесоха Нобелова награда. Даниел Канеман е автор на “Мисленето”.
Психологът се противопоставя на схващането, че поведението на хората се корени в рационален процес на вземане на решения - по-скоро то често се основава на инстинкт. "Много области на социалните науки просто не са същите, откакто той се появи на сцената”, заяви професор Елдар Шафир, негов бивш колега.
През 2002 г. Канеман получи Нобеловата награда като признание за изследванията му в областта на психологията и икономиката. Канеман и дългогодишният му сътрудник Амос Тверски промениха облика на икономиката, която преди тяхната работа приемаше, че хората са "рационални участници", способни да преценяват ясно изборите, като например коя кола да си купят или коя работа да поемат.
Изследванията на двойката се фокусираха върху това, доколко вземането на решения се формира от странности и умствени преки пътища, които могат да изкривят мислите ни по ирационален, но предвидим начин.
Даниел Канеман е роден в Тел Авив и отбива военната си служба в Израел през 50-те години на миналия век.
"Имах ограничени амбиции, не се стремях към големи успехи. Бях много трудолюбив, но не очаквах да бъда известен психолог. Напълно съм способен на голямите удоволствия и имах страхотен живот", каза Канеман през 2015 г.