Португалският президент Марсело Ребело де Соуза каза, че Португалия е отговорна за престъпления, извършени през колониалната епоха и за презокеанската търговия с роби, като намекна за нуждата от репарации, предаде Ройтерс.
За повече от четири века поне 12,5 милиона африканци са отвлечени, насилствено транспортирани с кораби от европейски търговци и продадени като роби.
Тези, които оцеляват по време на пътуването, извършват тежка и мъчителна работа в плантации, основно в Бразилия и Карибския басейн, докато други прибират печалбата от труда им.
Португалия е транспротирала принудително почти шест милиона африканци, повече от всяка друга европейска страна, но досега не е успяла да се изправи лице в лице с миналото си, а в училищата се говори малко за ролята на страната в трансатлантическата търговия с роби.
Вместо това колониалната епоха на Португалия, по чието време Ангола, Мозамбик, Бразилия, Кабо Верде, Източен Тимор и части от Индия са португалско владение, често се възприема като източник на гордост.
Ребело де Соуза каза късно снощи на събитие с чуждестранни кореспонденти, че Португалия "поема пълна отговорност“ за неправдите от миналото и че тези престъпления, включително колониалните кланета, имат "цена“.
"Ние трябва да платим цената“, каза той и допълни "Има ли действия, които не са наказани и виновните за тези [действия] не са арестувани? Има ли блага, които са били заграбени и не са били върнати? Нека видим как може да поправим това.“
Идеята за изплащане на репарации или други компенсации за трансатлантическата търговия с роби набира скорост глобално, а има и опити за създаване на специален трибунал по въпроса.
Активисти казват, че репарациите и публичните политики за борба с причинените от португалското минало неравенства, включително системен расизъм, са ключови.
Португалският президент заяви миналата година, че страната му трябва да се извини за колониализма и търговията с роби, но не стигна дотам да поднесе пълно извинение. Соуза каза вчера, че признаването на миналото и поемането на отговорност са по-важни от извинението.
"Да се извиниш е лесната част“, каза Ребело де Соуза.
(БТА)