Широкоразпространената употреба на алкохол и електронни цигари сред подрастващите е "тревожна", според доклад, публикуван днес от Световната здравна организация, която препоръчва мерки за ограничаване на достъпа, предаде БНР като се позова на АФП.
Базиран на проучване на данни за 280 000 младежи на възраст 11, 13 и 15 г. в 44 държави - Европа, Централна Азия и Канада, СЗО посочва, че докладът показва "притеснителна картина" относно употребата на субстанции сред млади хора.
"Дългосрочните последствия от тези тенденции са значителни и отговорните лица не могат да си позволят да игнорират тези тревожни разкрития", посочват от СЗО.
Според доклада, обхващащ 2021-2022 г. 57% от 15-годишните са употребявали алкохол поне веднъж (момичета 59 на сто, момчета – 56%).
Данните сочат спад на тютюнопушенето – 13% от 11-15 годишните са пушили през 2022 г. – 2% по-малко от четири години по-рано. Но докладът подчертава, че много от тях са възприели електронните цигари, които са "превзели" подрастващите в сравнение с традиционните.
Отчетен е и спад на употребата на канабис – 12% от 15-годишните са пушили поне веднъж.
Докладът на СЗО съдържа данни и за българските подрастващи.
Една пета от 11-годишните български момчета са пили поне веднъж алкохол – по този показател страната ни е на първо място заедно с Молдова. За 13-годишните момчета в България делът е вече близо една трета (32%).
Най-високият процент 15-годишни, употребили канабис през последните 30 дни, е в България – момчета (19%), и в Канада – момичета (15%).