IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

В Куба намалява производството на захар

Това се отразява и на автентични кубински ром

Снимка: Falkenpost от Pixabay

Снимка: Falkenpost от Pixabay

Реколтата от захар в Куба намалява и стигна най-ниския си обем от 1900 година насам. Това принуждава правителстовто да внася захар, оказвайки натиск и върху местното производство на ром, безалкохолни напитки и лекарства, според официални доклади, двама икономисти и източник от индустрията за ром, предаде Ройтерс.

Президентът Мигел Диас-Канел каза, че държавната индустрия е произвела 71% от планираните 412 хиляди метрични тона, или малко по-малко от 300 хиляди метрични тона, и ще продължи производството и през май. Куба е произвела 350 хиляди метрични тона през последната жътва и докато някои захарни заводи остават отворени, добивите рязко спадат през май с настъпването на горещо и влажно време, придружено от летни дъждове.

"Това означава, че ще трябва да внасяме. По-малко захар означава, че има по-малко сироп и алкохол за различни индустрии и, разбира се, ром", коментира кубинският икономист Омар Евърлини, цитира БТА.

През годините карибската островна държава е била най-големият износител на захар в света. Произвеждала е 8 милиона метрични тона сурова захар през 1989 години, преди разпадането на Съветския съюз да предизвика постоянен спад.

Захарта е основна суровина в Куба, а в страната с нея се използват от производството на алкохол до различни продукти във фармацията.

Спорд Омар Евърлини данните показват, че производството е намаляло с повече от 50% от 2019 г. насам. За това са допринесли също строгите нови санкции на САЩ и пандемията от КОВИД-19, които подриха зависимите от внос валутни приходи на страната и поставиха началото на изтощителна икономическа криза, която продължава и днес.

Кризата се отразаява и на доставките на тор, гориво и други суровини, които са необходими за отглеждане и прибиране на тръстика и резервни части за мелници, опустошавайки реколтата.

В исторически план Куба е консумирала до 700 хиляди метрични тона захар годишно и е изнасяла останалата част. И докато фармацевтични сектор и други индустрии могат да си позволят да внасят суровини на основата на захар, то производителите на ром трябва да използват автентичната кубинска съставка, за да се поддържа идентичността на марката.

За производството на ром цените на алкохола на вътрешния пазар са се повишили с 46%, казва добре познат източник от индустрията, пожелал анонимност. По думите му някои кубински мелници са отворили за кратко този сезон, само за да произвеждат меласа, която може да се дестилира в алкохол за ром, и това наистина е помогнало, но не се доближава до решаването на проблема. / БТА
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата