Стволови клетки от маймуни могат да възстановят уврежданията, нанесени на мозъка, при болните от Паркинсон, оповестиха японски изследователи, цитирани от BBC. Откритията, публикувани в списание “Клинични изследвания”, дават нова надежда за въвеждането на подобно лечение при хората.
Досега изследванията, показващи, че терапията със стволови клетки може да помогне при случаи на Паркисон, се извършваха предимно върху гризачи. Университетът в Киото обяви, че има нужда от повече изследвания, за да се докаже, че терапията е безопасна и ефективна.
Стволовите клетки са много млади клетки, които имат способността да се превръщат във всякакъв вид узрели клетки в организма, при подходящите условия.
Д-р Юн Таканаши и колегите му са взели стволови клетки от маймуни и са ги стимулирали да се развият в мозъчни /неврони/, които обикновено са поразявани при болните от Паркинсон. Тези неврони произвеждат химичното вещество допамин. За да стимулират развитието им, учените са третирали стволовите клетки с вещество, произвеждано само в тази част на мозъка, която бива поразявана от болестта на Паркинсон и се смята, че има защитен ефект върху невроните, произвеждащи допамин.
Тези резултати дават надежда, че трансплантацията на стволови клетки от ембриони, за клинична терапия на Паркинсон, се приближава до точката на техническата осъществимост.