По програмата на ООН “Соларна енергия за здраве” са участвали здравни центрове от над 15 държави. Всички те са инвестирали в инсталиране на соларни системи. В проекта се включва и африканската държава Зимбабве и повече от хиляда здравни заведения в нея.
"Ако съберете цялата генерирана възобновяемата енергия в страната, ще видите, че тя представлява 35% от цялото независимо производство на енергия, което не се извършва от правителството. Това е значителна част", казва д-р Айоделе Одусола от ООН пред Voice of America.
От няколко години Зимбабве страда от недостиг на електроенергия и търси начини да се справи с проблема. Страната с часове, а понякога и с дни е остава без електрозахранване, а от това страдат не само домакинства, но най-вече лечебните заведения, допълват от Нова. Второто по-големина здравно заведение в държавата е едно от тези, които са преминали на слънчева енергия.
Д-р Нарцисиус Дзванега от болница в Зимбабве сподедля, че по новините много често се съобщава, че болницата е без ток. Това според него трябва да остане в миналото.
Тандазани Чингила е щастлив, че операцията на баща му, от рак на простатата, е преминала успешно, без да спира тока. "В тази болница са спасили живота на много хора. Сега, когато има соларни панели, това означава, че болницата вече не е свързана с електрическата мрежа. По този начин тя е независима и това е чудесно за нас", посочва той.
Властите от африканската държава споделят пред Voice of America, че преминаването към слънчева енергия ще бъде от голяма позлва за всички, особено за здравните заведения, а излишъкът, който остава, ще бъде пуснат в националната мрежа.