Висшите китайски ръководители, включително президентът Си Дзинпин, признаха, че икономиката е изправена пред нови “проблеми“ и обещаха да разрешат дългогодишната криза в жилищния сектор, съобщиха държавните медии.
Тази седмица Пекин представи редица нови мерки, насочени към стимулиране на затруднената икономика, която според ръководството трябва да нарасне с 5% през 2024 г. - цел, която според анализаторите е оптимистична предвид насрещните трудности, пред които е изправена.
Управляващата комунистическа партия свика заседание на висшия си орган - Политбюро, за да “анализира и проучи настоящата икономическа ситуация“.
“Появиха се някои нови ситуации и проблеми в текущото управление на икономиката“, съобщи информационната агенция Синхуа след заседанието, на което присъстваше Си. “Трябва да разгледаме настоящата икономическа ситуация цялостно, обективно и спокойно, да посрещнем трудностите честно и да укрепим доверието“, се казва още в съобщението.
Членовете на Политбюро се съгласиха, че е необходимо „допълнително да се подобри целенасочеността и ефективността на политическите мерки“, насочени към повишаване на икономиката. Те също така обещаха да “отговорят на загрижеността на хората“ относно икономическото неразположение.
Пекин ще “коригира политиките за ограничаване на закупуването на жилища, ще намали лихвените проценти по съществуващите ипотечни кредити и ще насърчи изграждането на нов модел за развитие на недвижимите имоти“, заяви Xinhua News Agency.
Срещата се проведе в същия ден, в който агенция Bloomberg съобщи, че Пекин обмисля да влее над 140 млрд. долара в големите държавни банки в страната, което е първата голяма капиталова инжекция от този вид след световната финансова криза от 2008 г.
Мярката - целяща да даде на банките повече възможности за отпускане на кредити на бизнеса - ще бъде осъществена главно чрез емитирането на “нови специални държавни облигации“, се казва в доклада, като се цитират запознати източници.
В доклада се добавя, че подробностите все още не са уточнени.
Множеството обявени тази седмица мерки, които включват намаляване на основните лихвени проценти и политики, целящи да насърчат покупките на жилища, бяха приветствани от инвеститорите, като акциите в Шанхай и Хонконг се повишиха.
Анализаторите обаче предупреждават, че са необходими повече фискални стимули, за да се върне икономиката на пълни обороти, тъй като лидерите продължават да търсят начини за постигане на тазгодишната официална цел за растеж от 5% на годишна база.
Последните икономически данни са разочароващи, като растежът през второто тримесечие е по-нисък от очакванията и възлиза на 4,7 %. Според официалните данни, публикувани миналата седмица, младежката безработица е нараснала през август до 18,8% - най-високото ниво за тази година.
Предприетите тази седмица мерки за стимулиране на икономиката представляват „преминаване към по-агресивна позиция на облекчаване, като се има предвид трайната слабост на вътрешния растеж“, заяви Чаопинг Жу, глобален пазарен стратег в JP Morgan Asset Management.
“Чувството за спешност може да убеди инвеститорите, че предстои още по-голяма политическа подкрепа“, добави Чжу. / БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.