Тази сутрин започва разполагането на мисията на Европейския съюз (ЕС) в Косово - ЕУЛЕКС. На територията на бившата сръбска провинция ще бъдат изпратени общо 1400 служители на мисията.
За няколко месеца мисията трябва да бъде напълно оперативна и да наброява общо 1900 международни служители и 1100 представители на местната общност. В ЕУЛЕКС ще участват представители от Словения, Хърватия, Норвегия, Швейцария, Турция и САЩ.
Представителите на сръбската общност от северната част на Косово отново подчертаха, че няма да сътрудничат на мисията, докато не разберат какви ще бъдат ефектите й.
Косовското албанско население е разделено по отношение на мисията на ЕС. За представителите на опозиционните партии тази мисия е напълно неприемлива, защото тя е неутрална по въпроса за статута на Косово.
Управляващите партии твърдят от своя страна, че разполагането на мисията на ЕУЛЕКС на практика означава прилагане на плана на международния посредник Марти Ахтисаари. Според този план представителите на мисията на ЕС ще поемат всички задължения от членовете на Гражданската мисия на ООН в Косово (ЮНМИК) и те ще действат на цялата територия на областта.
Председателят на мисията Ив де Кермабон съобщи, че в северната част на Косовска Митровица сутринта ще пристигнат 100 полицаи, митничари, съдии и прокурори, но мисията ще присъства във всички региони.
Той заяви, че очаква мирно настаняване и че ще направи всичко възможно да се попречи на възможни инциденти. Говорителят на ЕУЛЕКС Виктор Рутер каза от своя страна, че всичко е готово за започването на работата на мисията.
Според него най-важната задача на мисията е да подобри междуетническите отношения в Косово. "Основата част от мандата ни е свързана с наблюдението и даването на съвети, което означава, че ще бъдем до институциите и на практика ние се превръщаме в техен съветник.
Те са нещо като шофьори, а ние си запазваме някои права, когато има тежки престъпления, като корупция, военни престъпления, организирана престъпност и въпроси, свързани с етническите и имотните взаимоотношения да се намесваме", казва Рутер. Според него "всеки път когато местните институции не могат или не желаят да решат някой конкретен въпрос или досие, те ще се намесват, за да се намери решение на проблема".
В началото служителите на ЕУЛЕКС ще обясняват на гражданите целите на тяхната мисия, която в крайна сметка има за цел да подобри междуетническите отношения. Тази мисия ще има за задача да разкрие и най-тежките престъпления, извършени на етническа основа предимно срещу сръбското население.
Председателят на сръбската общност в Косово Марко Якшич каза, че за тях мисията на ЮНМИК остава на този етап като единствената структура, с която те ще работят и ще й сътрудничат. "Ние нямаме никаква нужда от контакти с ЕУЛЕКС.
Те не са част от нашия живот. Те не са нашата храна, нито пък нашата власт. Поради тази причина ние ще се противопоставяме, но няма да пречим на работата на ЕУЛЕКС, но няма и да сътрудничим с тях", казва Якшич.
Dnes.bg припомня, че Косово е най-младата държава в света и тя е в процес на признаване. До момента независимостта на Косово е призната от 53 държави, сред които и България. До 17 февруари 2008 г. формално Косово бе автономна област в състава на Република Сърбия и бе предмет на продължаващ териториален спор между сръбското правителство и предимно албанското население.
Според една от версиите названието на областта идва от българското кос, косо — криво, под ъгъл, тъй като такава е формата на самата котловина. Има другата версия, според която името произлиза от славянското наименование на една птица, доста разпространена там — кос.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.