„Да имаш три деца е най-доброто“, гласи ярък неонов розов надпис на сватбено изложение в южния китайски град Чанша, където посетителите също могат да получат съвети за обвързване на възел и мъжете да завържат ремъци на бременен корем, за да изпитате болка при раждане.
Фестивалът с брачна тематика идва във време, когато Китай се стреми да стимулира сватбите и ражданията, за да се противопостави на намаляващото население , но той привлече оскъдни тълпи и предизвика критики, че е регресивен, пренебрежителен към жените и че отблъсква хората от брака - противно на целта на правителството.
Броят на регистрациите на бракове в Китай през първите три тримесечия на 2024 г. е намалял с 16,6% на годишна база до 4,75 милиона двойки, според Министерството на гражданските въпроси.
Миналата седмица Пекин събра местните власти да насочат ресурси към насърчаване на хората да се женят и да имат деца "на правилната възраст".
Инструкциите на Пекин включват подобряване на обезщетенията за майчинство и грижи за деца и предлагане на жилищна подкрепа за семейства с много деца, най-изчерпателната рамка до момента, въпреки че липсват подробности относно финансирането и изпълнението.
Местните власти предлагат на жените безплатни витамини и настинки, за да насърчат бременността, според множество публикации в социалните мрежи.
Китай се отказа от 35-годишната си политика за едно дете през 2015 г., но се бори да увеличи раждаемостта, която падна до рекордно ниско ниво миналата година.
И демографите не виждат съществена промяна скоро. Въпреки че очакват вълна от инициативи, насочени към стимулиране на раждаемостта през следващите месеци, те предупреждават, че разходите на задлъжнелите местни власти ще останат ограничени.
„Необходими са 20 години, преди едно дете да стане данъкоплатец. Затъналите в дългове местни власти просто нямат стимул да насърчават раждаемостта“, каза И Фуксиан, демограф от Университета на Уисконсин-Медисън.
Китайското изследване на населението Yuwa изчислява, че страната трябва да инвестира 10% от БВП, за да стабилизира населението.
Политики като тези, изложени миналата седмица, са били полезни в страни като Франция и Швеция, но те не са помръднали иглата в Източна Азия, най-вероятно поради високото неравенство между половете, според демографи.
Южна Корея и Япония са на 46-то и 59-о място в индекса на Световния икономически форум за разликата между половете, докато Китай е на 107-мо място.
Мерките отгоре надолу, които увещават хората да имат повече деца, рядко са ефективни, каза Юн Джоу, асистент по социология в Мичиганския университет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.