IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сателити ще помагат за почистването на плажове от пластмаса

Обемът на пластмасовите отпадъци е все по-неотложен въпрос

Снимка: БГНЕС, архив

Снимка: БГНЕС, архив

Пластмасата е повсеместно разпространена в природните системи и миниатюрни фрагменти от нея са открити навсякъде - от Арктика до Марианската падина. За да изпробва теорията, че сателитите могат да помогнат за откриването на отпадъците по плажовете, Джена Гуфог пренася изхвърлени парчета от детски басейн с мидени черупки, опаковки с мехурчета, PET бутилки за еднократна употреба и син полиестерен брезент на местния морски бряг в Австралия.

Изследователката на данни подрежда износените фрагменти в четиринадесет правоъгълника, всеки от които покрива около 2,25 кв. м (24 кв. фута). В рамките на няколко часа сателитът WorldView-3 на Maxar Technologies Inc. прелита на близо 620 километра над главата и прави снимка. В рамките на една седмица тя получава данни, а няколко месеца по-късно има отговор: боклукът може да бъде забелязан от Космоса.

Констатациите на Гуфог, публикувани в проучване в Marine Pollution Bulletin, показват как използването на сателити за определяне на местонахождението на пластмасовите отпадъци по плажовете може да подпомогне усилията за ограничаване на приблизително 19-23 милиона метрични тона от материала, който попада в морските и крайбрежните екосистеми всяка година. Понастоящем се очаква това количество да се удвои до 2030 г.

Нарастващият обем на отпадъците е все по-неотложен въпрос за световните лидери: След няколко седмици дипломатите ще се съберат в Южна Корея за последния кръг от преговорите на ООН за правно обвързващ договор за замърсяването с пластмаса. Преговорите вероятно ще противопоставят производители на нефт, газ и нефтохимически продукти като Китай, Саудитска Арабия и Русия на група, включваща членове на Европейския съюз, Канада, Мексико и Австралия. Първите искат договор, който да следи само за пластмасовите отпадъци, докато вторите искат такъв, който да се занимава с производството.

"Най-добрият сценарий би бил да използваме подобна технология, за да започнем да разработваме карти, които да ни показват къде са тези горещи пластмасови точки“, казва Гуфог. „Тогава ще можем да насочим усилията за почистване, независимо дали става въпрос за правителства, или други групи.“

Нейният анализ е последният от поредицата иновации, катализирани от технологиите за дистанционно наблюдение като мултиспектрални спътници, дронове и наземни сензори. Тези инструменти позволяват на учените бързо да идентифицират и проследяват климатични и екологични огнища - от изтичане на метан до горски пожари. Подходът също така помага на правителствата да оформят своите политически отговори.

Спътниковите наблюдения на метана дават възможност на властите да търсят отговорност от операторите на изкопаеми горива за емисиите, а данните спомогнаха за поредица от ангажименти за предприемане на действия от страна на държавите и компаниите. Въпреки това замърсяването с метан от нефт, въглища и газ остава близо до рекордни нива.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата