Индонезия заяви в понеделник, че не признава претенциите на Китай над Южнокитайско море, въпреки че подписа споразумение за морско развитие с Пекин, пише Ройтерс.
Пекин отдавна се сблъсква със съседите си от Югоизточна Азия за Южнокитайско море, за което претендира почти изцяло, въз основа на "линия с девет тирета", отваря нов разделна своите карти, който се врязва в изключителните икономически зони (ИИЗ) на няколко държави.Съвместните споразумения с Китай по стратегическия воден път са чувствителни от години, като някои нации се притесняват от сделки, за които се страхуват, че могат да бъдат изтълкувани като легитимиране на огромните претенции на Пекин.
През 2016 г. арбитражен съд заяви, че китайският иск, базиран на старите му карти, няма основание в международното право, решение, което Китай отказва да признае.
В съвместно изявление, публикувано през уикенда по време на посещението на индонезийския президент Прабово Субианто в Пекин, се споменава, че двете страни са "постигнали важно общо разбиране за съвместно развитие в области с припокриващи се претенции".
Външното министерство на Индонезия многократно е заявявало, че страната не е държава-претендент в Южнокитайско море и няма припокриваща се юрисдикция с Китай.
В понеделник министерството заяви, че позицията му е непроменена и споразумението няма да окаже влияние върху суверенните му права.
„Индонезия повтаря позицията си, че тези (китайски) твърдения нямат международно правно основание“, се казва в съобщението.
„Партньорството не засяга суверенитета, суверенните права или юрисдикцията на Индонезия в Северно море Натуна.“
Китайското външно министерство каза, че клаузата "изяснява политическия консенсус и посоката на сътрудничество между двете страни за съвместно развитие в припокриващите се морски зони, за които двете страни претендират".
Говорител на министерството, Лин Джиан, каза, че Индонезия и Китай ще проучат допълнително теми като съдържанието и начина на сътрудничество, добавяйки, че има историческа основа за претенциите на Китай за Южнокитайско море и че консенсусът ще бъде от полза и за двете страни.