Страните на срещата на върха COP29 се опитаха да постигнат напредък по въпроса как да наберат до 1 трилион долара финансиране за климата за най-уязвимите в света, тъй като политическото напрежение засенчи преговорите и в четвъртък Аржентина изтегли делегацията си от Баку, пише Ройтерс.
Успехът на тазгодишната среща на върха на ООН за климата зависи от това дали страните могат да се споразумеят за нова финансова цел за по-богатите страни , кредиторите за развитие и частния сектор, които да изпълняват всяка година. Развиващите се страни се нуждаят от най-малко 1 трилион долара годишно до края на десетилетието, за да се справят с изменението на климата , казаха икономисти на разговорите в ООН.Много държави заявиха, че парите са от съществено значение за поставянето на амбициозни цели в областта на климата преди COP30 следващата година в Бразилия. Но постигането на сделка може да се окаже трудно на тазгодишната среща на върха, където настроението е влошено от обществените несъгласия и песимизма относно промените в глобалната политика.
Победата на Доналд Тръмп на президентските избори постави под съмнение бъдещата роля на Съединените щати в преговорите за климата и напрежението между развитите и развиващите се нации излезе на повърхността на основните сцени и в залите за преговори.
„Страните трябва да помнят, че часовникът тиктака“, каза водещият преговарящ на COP29 Ялчин Рафиев на пресконференция. Предишната годишна финансова цел от 100 милиарда долара изтича тази година. Но богатите държави изпълниха обещанието изцяло едва от 2022 г. Рано в четвъртък в доклад на Независимата експертна група на високо ниво за финансиране на климата се казва, че целевата годишна цифра ще трябва да нарасне до поне 1,3 трилиона долара годишно до 2035 г., ако страните не предприемат действия сега.
Зад кулисите преговарящите работят по чернови на текстове, но документи на ранен етап, публикувани от климатичния орган на ООН, показват, че мненията около масата все още се различават значително. Много западни правителства пристигнаха в Баку неохотно да обещаят големи суми. Вероятното оттегляне на Съединените щати от всяка бъдеща сделка за финансиране ще увеличи натиска върху делегатите да намерят други начини за осигуряване на необходимите средства. Сред тях са световните многостранни банки за развитие като Световната банка, финансирани от по-богатите страни и в процес на реформиране, за да могат да отпускат повече заеми.
Десет от най-големите заявиха, че ще планират да увеличат своето финансиране за климата с приблизително 60% до 120 милиарда долара годишно до 2030 г., с поне допълнителни 65 милиарда долара от частния сектор.
В четвъртък Закир Нуриев, ръководител на Асоциацията на банките на Азербайджан, каза, че 22-те банки в страната ще отделят близо 1,2 милиарда долара за финансиране на проекти, които помагат на Азербайджан да премине към нисковъглеродна икономика.
Агенцията пише още, че досега конференцията, която много световни лидери решиха да пропуснат напълно, беше белязана повече от разделение, отколкото от единство. Внезапното напускане на Аржентина в четвъртък последва заповед от Буенос Айрес. Говорителят на президента на страната каза, че този ход ще позволи на Херардо Вертейн, новият министър на външните работи, да "преоцени ситуацията, да обмисли позицията". Азербайджанското председателство на COP29 го определи като въпрос между Аржентина и ООН.
Ден по-рано френският министър на климата Агнес Пание-Рунашер отмени пътуването си до COP29, след като президентът на Азербайджан Илхам Алиев обвини Франция в „престъпления“ в нейните отвъдморски територии в Карибите. Франция и Азербайджан отдавна имат обтегнати отношения поради подкрепата на Париж за съперника на Азербайджан Армения. Тази година Париж обвини Баку в намеса и подстрекателство към бурни безредици в Нова Каледония.