Виетнам беше един от най-големите бенефициенти от търговската война на Доналд Тръмп с Китай по време на първия му мандат. Но Ханой може да стане жертва на собствения си късмет, предупредиха бизнес групи и анализатори, ако новоизбраният президент изпълни заплахите за общи мита, когато се върне в Белия дом, пише Financial Times.
Виетнам натрупа четвъртия по големина търговски излишък със САЩ през последните години – след Китай, Мексико и ЕС – тъй като световните производители преместиха фабрики далеч от Китай, за да избегнат въздействието на тарифите на Тръмп.
Но този успех на „Китай плюс едно“ постави Виетнам в уязвима позиция. Неговата икономика е станала силно зависима от САЩ, които представляват близо 30 процента от целия износ на Виетнам.
„Сега Виетнам вероятно ще бъде изправен пред по-строг контрол, особено за стоки, преминаващи транзитно през Виетнам, за да се заобиколят тарифите за Китай“, каза Марко Фьорстер, директор на АСЕАН в Dezan Shira & Associates в град Хо Ши Мин.
Тръмп обеща да наложи мита от 60 процента върху вноса от Китай и до 20 процента върху стоки от всички останали страни. Икономисти от сингапурската банка OCBC предупредиха, че икономическият растеж на Виетнам - който беше 5 процента миналата година - може да падне до 4 процентни пункта при подобни мерки.
„Ако се наложат мита на Виетнам, ефектите могат да бъдат катастрофални“, каза Фьорстер.
Въпреки че Тръмп не спомена Виетнам по време на неотдавнашната кампания за президентските избори, той нарече страната през 2019 г. като „почти най-лошия насилник от всички“.
„Виетнам се възползва от нас дори по-зле от Китай“, каза той пред Fox Business.
Бизнесът вече е разтърсен. „Някои корейски предприятия във Виетнам са загрижени за потенциалните мита от новата администрация на Тръмп“, каза Хонг Сун, председател на Корейската бизнес камара във Виетнам. Южна Корея отдавна е един от най-големите източници на преки чуждестранни инвестиции във Виетнам, а групата за електроника Samsung е най-големият инвеститор в страната. Ако Вашингтон наложи мита върху виетнамски стоки, южнокорейските компании може да забавят или намалят инвестициите и производството в страната, каза Хонг.
Виетнамските служители са добре настроени към потенциалните рискове от търговската враждебност на Тръмп. Президентът на Виетнам Луонг Куонг отправи слабо завоалирано предупреждение на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Перу миналата седмица, че „изолационизмът, протекционистките политики и търговските войни водят само до икономическа рецесия, конфликти и бедност“.
„Сега, повече от всякога, е изключително важно да надхвърлим мисленето на „игра с нулева сума“ и да се предпазим от национализма, който изкривява политическите решения“, каза той.
Докато Югоизточна Азия като цяло се възползва от търговската война между САЩ и Китай , никоя страна не е била толкова успешна като Виетнам в привличането на инвестиции благодарение на близостта си до Китай, благоприятни за бизнеса политики и стимули. Чуждите инвестиции достигнаха 36,6 милиарда долара миналата година, докато търговският излишък на Виетнам със САЩ скочи до повече от 104 милиарда долара, почти три пъти нивото от 38 милиарда долара през 2017 г., когато Тръмп встъпи в длъжност. Тайланд е на второ място в региона с търговски излишък на САЩ от близо 41 млрд. долара.
Отношенията между САЩ и Виетнам се засилиха, след като Тръмп напусна поста. Двете страни надградиха отношенията си миналата година до „ всеобхватно стратегическо партньорство “, най-високото ниво на дипломатически връзки, предоставено от Ханой. Президентът Джо Байдън нарече Виетнам „важна сила в света и лидер в този жизненоважен регион“ и премахна етикета „валутен манипулатор“, наложен от Тръмп.
Вашингтон също подкрепи усилията за стимулиране на производството на полупроводници във Виетнам, като част от кампанията си за ограничаване на достъпа на Китай до модерно производство на чипове.
Експерти коментираха, че Виетнам може да засили контрола върху китайските инвестиции или да започне антидъмпингови разследвания, за да успокои Тръмп, или да предприеме стъпки за стесняване на търговския си излишък чрез закупуване на военно оборудване, граждански самолети или втечнен природен газ от американски компании.
„По-широкото предизвикателство е, че сравнително малката икономика на Виетнам има толкова много капацитет, за да увеличи вноса от САЩ“, каза Питър Мъмфорд, ръководител на Югоизточна Азия за Eurasia Group. „На фронта на преките чуждестранни инвестиции, Ханой може умерено да увеличи инвестициите в САЩ, но това няма да направи малко, за да успокои търговските опасения на Вашингтон.“
Виетнам е култивирал приятелски връзки както със САЩ, така и с Китай в рамките на своята необвързана външна политика, известна като „бамбукова дипломация“. Но с всяко увеличаване на покупките от САЩ, Виетнам ще трябва да внимава, за да избегне гнева на Китай, неговия най-голям търговски партньор и съсед.
Инвестициите от Китай също се увеличиха — заедно с по-широките ПЧИ — нараствайки с 80 процента през 2023 г. Китай представлява най-големият брой нови проекти във Виетнам тази година.
Фьорстер отбеляза, че много китайски стоки се пренасочват през Виетнам, „за да се заобиколят митата, понякога под съмнителни правила за произход или дори фалшиви етикети „Произведено във Виетнам“.
Той каза, че Ханой работи за установяване на по-строги критерии за етикетиране на продуктите, ход, който може да помогне да се избегне част от гнева на бъдещата американска администрация.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.