Агенциите на ООН се опитват да отключат ключово финансиране за борба с климата за Афганистан, една от най-уязвимите държави в света от изменението на климата, която не е получила одобрение за никакви нови подобни средства от превземането на талибаните през 2021 г., казаха двама служители на ООН пред Ройтерс.
Измъчван от суша и смъртоносни наводнения, Афганистан не можа да получи достъп до фондовете на ООН за климата поради политически и процедурни проблеми, откакто бившите бунтовници дойдоха на власт.
Но тъй като населението става все по-отчаяно, тъй като климатичните проблеми се натрупват, агенциите на ООН се надяват да разкрият финансирането на проекти за крехката страна, за да повишат нейната устойчивост. Ако успее, това ще бъде първият път, когато ново международно финансиране за климата ще се влее в сухата, планинска нация от три години.
„В Афганистан няма климатични скептици“, каза Дик Тренчард, директор на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO) за Афганистан. „Виждате въздействието на изменението на климата и неговото въздействие върху околната среда навсякъде, където отидете.“
Две агенции на ООН в момента обединяват предложения, които се надяват да представят през следващата година, за да осигурят близо 19 милиона долара финансиране от Глобалния екологичен фонд (GEF) на ООН, част от финансовия механизъм на Парижкото споразумение на ООН за изменението на климата от 2015 г.
Те включват ФАО, която се надява да получи подкрепа за проект на стойност 10 милиона долара, който би подобрил управлението на пасища, гори и водосбори в до четири провинции в Афганистан, като същевременно избягва да дава пари директно на талибанските власти. Това е според дипломатически източници, които казват, че 20-те големи световни икономики са постигнали консенсус, но крехък.
Междувременно Програмата за развитие на ООН се надява да осигури 8,9 милиона долара за подобряване на устойчивостта на селските общности, където поминъкът е застрашен от все по-променливите метеорологични условия, каза агенцията пред Ройтерс. Ако това се осъществи, планира да потърси друг проект за 20 милиона долара.
„Водим разговори с GEF, Зеления климатичен фонд, Адаптационния фонд – всички тези големи органи за финансиране на климата – за повторно отваряне на тръбопровода и получаване на ресурси в страната, отново, заобикаляйки де факто властите“, каза Стивън Родрикес, Постоянен представител на ПРООН за Афганистан.
Националните правителства често работят заедно с акредитирани агенции за изпълнение на проекти, които са получили средства от ООН за климата. Но тъй като талибанското правителство не е признато от държавите-членки на ООН, агенциите на ООН ще направят искането и ще служат като партньор на място за изпълнение на проекта.
Говорител на талибанската администрация не отговори на исканията за коментар.
„Ако една от страните, които са най-засегнати от изменението на климата в света, не може да има достъп до (международни фондове за климата), това означава, че нещо не работи“, каза Родрикес, добавяйки, че всички средства трябва да идват заедно с продължаващия диалог относно правата на човека и жените .
Внезапните наводнения убиха стотици в Афганистан тази година, а страната, силно зависима от селското стопанство, пострада от една от най-големите суши от десетилетия, която приключи миналата година. Много фермери, които се занимават с препитание, които съставляват голяма част от населението, са изправени пред задълбочаваща се хранителна несигурност в една от най-бедните страни в света.
ФАО и ПРООН ще трябва да получат първоначално одобрение от секретариата на GEF, преди да могат да представят пълните си предложения за окончателно решение от Съвета на GEF, който се състои от представители на 32 държави-членки.
Нито един чужд капитал не е признал официално талибанското правителство и много от неговите членове са обект на санкции. Съединените щати замразиха милиарди средства от централната банка, откакто бившите бунтовници поеха управлението и забраниха на момичета и жени над 12-годишна възраст от училища и университети. Много правозащитници осъдиха политиката на талибаните, а някои поставиха под съмнение дали взаимодействието с талибаните и насочването на средства в страната може да подкопае призивите на чуждестранните правителства за отмяна на ограниченията на правата на жените. Талибаните казват, че зачитат правата на жените в съответствие с тяхното тълкуване на ислямския закон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.