IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

И в Германия се чудят как да въведат в ред бункерите срещу ядрена атака

В цялата страна има 579 публични убежища

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В кьолнския квартал Калк в Германия малко хора на улицата биха предположили какво се намира на няколко метра под тях. В една невзрачна подземна станция портите се отварят към един напълно различен свят: това е бункер на гражданската отбрана.

Той е построен през 1979 г. Почти две и половина хиляди души би трябвало да могат да оцелеят в него в продължение на 14 дни след евентуална ядрена атака.

Помпи би трябвало да извличат питейна вода от кладенец, а корабен двигател да произвежда електричество.

Робърт Швиенбахер редовно води групи посетители в бункера.

"На първо място, това е така наречената основна защита S3. Това означава, че имаме дебелина на стените и тавана само 60 сантиметра, което не би могло да издържи дори на малко оръжие. Другото нещо е, че цялото съоръжение е технически износено и се нуждае от ремонт, който е много скъп", обяснява той.

Това превръща обекта в Кьолн в символ на общата ситуация с бункерите в Германия.

През последните години помещенията са демонтирани или се рушат по подобен начин.

Поради това Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия изготвя нов план за защита на бункерите.

В цялата страна има 579 публични убежища, в които могат да се настанят 480 000 души.

"За съжаление това беше премахнато преди няколко години. Същото е и с предупреждението. Някога в Германия имаше достатъчно сирени, но за съжаление всички те бяха демонтирани през последните десетилетия. Сега започваме да възстановяваме всичко. Това правителство се сблъска с факта, че трябваше да компенсираме провалите от миналото", заяви германският вътрешен министър Нанси Файзер.

Федералната служба за гражданска защита и помощ при бедствия заяви писмено, че обществените сгради, както и частните имоти, трябва да се разглеждат като потенциални места за убежище.

Възможно е да се създаде и приложение за бункери за смартфони. Така че всеки да знае къде да намери най-близкото убежище, пише бТВ.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата