IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Митата на Тръмп биха навредили на всички участници

Заплахата от мита събаря мексиканското песо и канадския долар

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Длъжностни лица от Мексико, Канада и Китай и големи индустриални групи предупредиха, че заплахата на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за високи мита върху стоките ще навреди на икономиките на всички участници, ще доведе до скок на инфлацията и ще навреди на пазарите на труда, пише Ройтерс.


Обещанието на Тръмп, обявено в понеделник, разбуни пазарите на валута, облигации и акции във вторник, тъй като трите страни са най-големите търговски партньори на Съединените щати. Мексико и Канада са особено преплетени в производството на автомобили и енергия в САЩ благодарение на десетилетия на търговски споразумения между северноамериканските съседи.

Планът на Тръмп да наложи мито от 25% върху канадския и мексиканския внос в първия си ден на поста не освобождава суровия петрол, както се надяваха ръководителите на индустрията, казаха двама източника, пожелали анонимност пред Ройтерс.
Лидери и други високопоставени служители предупредиха, че може да избухне търговска война и икономиките да бъдат увредени, и потърсиха разговори с Тръмп след изненадващото съобщение, което включва допълнителен данък от 10% върху китайските стоки - докато трите страни намалят потока от незаконни наркотици и мигрантски гранични пунктове.

„Една тарифа ще последва друга в отговор и така нататък, докато не изложим общия си бизнес на риск“, каза президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум по време на редовна пресконференция. Шейнбаум каза, че планира да изпрати писмо до Тръмп и ще поиска разговор с него, за да обсъдят проблема.
Представител на Bank of Canada каза, че всяко действие на Тръмп за изпълнение на заплахата ще отекне и от двете страни на северната граница на САЩ.

„Това, което се случва в САЩ, оказва голямо влияние върху нас и нещо подобно очевидно би имало въздействие върху двете икономики“, каза заместник-губернаторът Рис Мендес пред публика на събитие в Шарлоттаун, Остров Принц Едуард.
По-рано говорител на китайското посолство във Вашингтон каза: „Никой няма да спечели търговска война или тарифна война“.
Трите държави са доставили общо над 1 трилион долара стоки за Съединените щати през първите девет месеца на годината, водени от Мексико и следвани от Китай и Канада, според данни на Министерството на търговията на САЩ, отваря нов разделкъм септември.
Митата се плащат от компаниите, които внасят стоки и често се предават на потребителите, въпреки че Тръмп често погрешно заявява, че митата ще бъдат наложени на въпросните чужди държави.
„Глупостта тук е, че подобни мита в крайна сметка ще се върнат като бумеранг обратно към САЩ под формата на по-висока инфлация и нарастващи лихвени проценти“, каза Бърнард Баумол, главен глобален икономист на Economic Outlook Group. Тръмп „ще отмени единственото обещание, което даде на американците по време на кампанията, а именно да намали разходите за живот“.
Ако Тръмп изпълни тарифните планове, потребителите може да се сблъскат с по-високи цени за авокадо, ягоди и други пресни продукти , както и за месо, казаха селскостопански икономисти и ръководители на индустрията.
Мексико и Канада са двама най-големи доставчици на селскостопански продукти за Съединените щати, като вносът на селскостопански стоки се оценява на близо 86 милиарда долара миналата година, според данните на Министерството на земеделието на САЩ и митниците на САЩ.

Застрашените налози изглежда нарушават условията на Споразумението САЩ-Мексико-Канада (USMCA) за търговия. Споразумението, което Тръмп подписа като закон, влезе в сила през 2020 г. и продължи до голяма степен безмитната търговия между трите северноамерикански страни; сделката изтича през 2026 г.
Уорън Маруяма, бивш генерален съветник на търговския представител на САЩ при президента Джордж Х. У. Буш, каза, че Тръмп може да обяви национално извънредно положение, което ще отключи Закона за международните извънредни икономически правомощия и ще му позволи да наложи митата с относителна лекота.
Митата могат също така да предизвикат ранно предоговаряне на USMCA, преди планирания преглед за 2026 г., казаха търговски експерти.


Динамиката на Тръмп доведе до срив на мексиканската и канадската валута, а акциите на американските и европейските производители на автомобили се понижиха поради нарасналата несигурност.
„Ако бъде приложено, това би означавало катастрофа за американската автомобилна индустрия и производителите от Детройт Три, всички от които внасят значителен брой превозни средства от Канада и Мексико, както и Volkswagen и други европейски OEM производители“, каза анализаторът на Bernstein Даниел Роеска в бележка.


Лобистките групи в сондажната и рафиниращата промишленост предупредиха за големи ефекти, включително по-високи цени на вноса и по-малко налични доставки на петролни суровини и продукти, както и потенциално отмъщение, което може да навреди на потребителите.
Съединените щати трябва да внасят суров петрол, за да посрещнат ежедневните си нужди, а Канада е най-големият чуждестранен доставчик, изпращайки повече от 4 милиона барела дневно, предимно по тръбопроводи.
„Поддържането на свободния поток на енергийни продукти през нашите граници е от решаващо значение за енергийната сигурност в Северна Америка и потребителите в САЩ“, каза Скот Лауерман, говорител на API, търговска група, представляваща американската природен газ и петролната индустрия.
Анализаторите на Deutsche Bank във вторник изчислиха, че предложените тарифи за Мексико и Канада ще увеличат временно инфлацията в САЩ и те повишиха прогнозата си за инфлация на основния индекс на личните потребителски разходи за 2025 г. от 2,6% на 3,7%. През септември беше 2,7%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата