Руската рубла отслабна допълнително спрямо щатския долар и китайския юан в сряда и се понижи с над 24% от началото на август, когато започна текущия спад, пише Ройтерс.
Спадът на рублата хвана неподготвени икономистите, които очакваха руската валута да достигне границата от 100 спрямо долара за една година, според проучване на Ройтерс в началото на ноември. Миналата седмица достигна 32-месечно дъно. До 08:00 GMT рублата се понижи с 0,86% до 106,40 спрямо долара, според данни на LSEG. Той се понижи с 0,51% до 14,74 спрямо юана, също най-ниското ниво от март 2022 г., първия месец от руската инвазия в Украйна.
Спадът на рублата се допълва от над 20% спад на фондовия пазар досега тази година, тъй като инвеститорите пренасочват спестяванията си от акции към депозити, които предлагат лихва над референтната лихва на централната банка от 21%. „Пазарът очаква реакцията на финансовите власти за девалвацията на рублата“, казаха брокерски анализатори на BCS, подчертавайки, че покупките на валута „наподобяват паника в среда на несигурност“.
Спадът на рублата подхранва инфлацията, която се очаква да надхвърли прогнозата на централната банка за тази година, работейки в противовес на болезненото парично затягане на регулатора с референтния лихвен процент на най-високото ниво от 2003 г.
Централната банка изчислява, че отслабването на рублата с 10% добавя 0,5 процентни пункта към инфлацията, което означава, че четиримесечният спад на рублата може да добави 1,5 процентни пункта към текущия темп на инфлация.
"За централната банка това представлява предизвикателство в борбата с нарастващите цени", каза икономистът Евгени Коган.
Много анализатори прогнозираха, че рублата може да достигне 115-120 преди края на годината, като някои призовават правителството и централната банка да предприемат действия като принуждаване на износителите да продават повече валута и намаляване на покупките на валута от държавата. Спадът на рублата беше изострен от новите санкции срещу руския финансов сектор, които нарушиха външнотърговските плащания, особено за петрол и газ, създавайки физически недостиг на валута на руския пазар, казаха анализатори.
Повечето големи руски банки сега са под санкциите на САЩ и следователно не могат да извършват банкови транзакции в долари и единствената оставаща възможност за търговия с чуждестранна валута за тях е да внасят големи количества долари в брой.
Много анализатори подчертаха, че освен нов кръг от напрежение със Запада заради военните действия на Русия в Украйна и новите финансови санкции, няма фундаментални причини за спада, като цените на петрола, основният износ на Русия, са като цяло стабилни.
Слабата рубла е от полза за компаниите износители, според министъра на финансите Антон Силуанов, като цените за енергийния износ на Русия се определят предимно в долари. Той също така помага на руското правителство да увеличи приходите в държавния бюджет от енергийни данъци и експортни мита.
"Основната причина за такова значително отслабване е, че според нас това отслабване е желателно", каза анализаторът на брокерската компания "Финам" Николай Дудченко. "Днес обменният курс е много благоприятен за балансиране на бюджета", добави той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.