През последните три години ЦРУ проведе необичайно смела програма за популяризиране. Тя беше насочена към руснаци в правителството и службите за сигурност на страната, които можеха да получат възможостта да станат двойни агенти.
Хитро продуцирани видеоклипове за набиране на персонал представят сътрудничеството с тайната агенция на САЩ като патриотичен избор за служители, недоволни от режима на Владимир Путин и войната в Украйна. Видеоклиповете завършват с инструкции как да се свържете с ЦРУ по сигурен начин.
През януари обаче всички руснаци, които са отговорили на тези призиви, ще бъдат изправени пред много различна геополитическа реалност
Доналд Тръмп ще се върне в Белия дом и ако следва същата политика като последния път, ще се стреми да стане съюзник на Русия на Путин. Неговата номинация за ключов пост в разузнаването е Тулси Габард, която предизвика безпокойство със своите забележки относно външната политика през последните години, включително говорейки за "легитимните опасения на Русия за сигурността й" като част от причината за войната в Украйна.
Драматичната промяна в потенциалната политика спрямо Русия и Украйна, съчетана с добре установеното пренебрежение на опасенията на Тръмп относно сигурността на класифицираната информация, може да доведе до безсънни нощи сред всеки двоен агент, който остава в Русия.
"Не знаем със сигурност дали е имало набирания и не трябва да знаем. Със сигурност това е била стратегията, а моменти на криза като този, са били златна възможност за кампании за набиране на персонал за западните служби и в миналото", обясни Калдър Уолтън, историк на разузнаването в училището Кенеди на Харвард и автор на скорошна книга за историята на разузнавателната битка между Москва и Вашингтон.
Всички двойни агенти вероятно биха били наясно с опасността, присъща на тяхното решение, както и с дългата и ужасна история на предшествениците си, за които не е имало положителна развръзка. По време на късния съветски период информация от къртици в ЦРУ и ФБР доведе до разкриването и екзекутирането множество съветски служители от КГБ, които се съгласиха да сътрудничат на САЩ.
Колко руснаци може да са се съгласили да работят тайно за Запада през последните години е строго класифицирана информация, пазена в тайна и е мистерия дори в самите агенции, за да се предотврати подобно изтичане. "Въведени са всякакви предпазни мерки за защита на самоличността на всякакви активи в рамките на ЦРУ. Но ситуацията, с която се сблъскваме сега, означава, че Тръмп може да поиска каквито разузнавателни данни пожелае, това е негово право", каза Уолтън.
Има основание да се смята, че поне няколко души са били вербувани. Миналата година директорът на ЦРУ Уилям Бърнс каза, че агенцията има "уникална възможност" да вербува руснаци поради широко разпространеното разочарование от войната в Украйна. Ричард Мур, ръководителят на британската MI6, използва рядка публична поява през 2022 г., за да каже: "Нашата врата винаги е отворена". Той сравни пълномащабното нахлуване в Украйна през същата година със смазването на Пражката пролет от Съветския съюз през 1968 г. "Това беше момент, в който редица руснаци решиха... че е време да отвърнат на удара срещу системата, която представляваха", каза Мур.
Няколко източника от европейски служби за сигурност и разузнаване, които говореха при условие за анонимност, потвърдиха в интервюта през последните месеци, че западните агенции са засилили опитите за вербуване. Те могат да включват реагиране на проактивен контакт, осъществен от руснаци, или да разчитат на надеждната стара техника на "куфар, пълен с пари", каза един източник от разузнаването.
Мнозина в руския елит са ужасени от нахлуването в Украйна и последвалия статут на парий на страната, но все още има път, който да се извърви до решението да станат тайни агенти на чужда сила. Друг бивш високопоставен източник от разузнаването каза: "Хладните подходи рядко са успешни, но никога не се знае. Ако има 1% успеваемост, пак си струва да опитате."
В настоящата среда набирането на агенти в Русия се счита за твърде рисковано, а повечето руски служители вече не могат да пътуват до Европа. "Но има трети страни, където е възможно да се срещнем с тези хора", каза източникът.
Мотивите на потенциалните новобранци могат да включват финансови нужди, идеологическо недоволство или лични обиди, а често включват комбинация от трите. Често сделките с възможни двойни агенти включват съгласието на източника да остане на място за определен период от време и по-късно предложение за преселване под нова самоличност на запад.
"Съществува и фактът, че хората може да гледат режима на Путин и да се чудят колко стабилен е той. Те може да си помислят: "Добре, мога да издържа още малко, но имам нужда от стратегия за излизане в даден момент", обясни източник пред The Guardain.
Бивш ръководител на контраразузнаването на ЦРУ, Джеймс Олсън, каза пред CNN миналата година, че агенцията може да направи много атрактивни предложения на недоволните руснаци.
"Можем да им предложим защита. Можем да им предложим сигурност. Можем да им предложим пълна анонимност. И можем да им предложим пакет, който отговаря на стойността на информацията, която предоставят", обясни той.
За да подпомогне интереса, ЦРУ създаде официален акаунт в приложението за съобщения Telegram, което е популярно в Русия, и създаде два видеоклипа за набиране на персонал със скъпи производствени стойности, включващи измислени руски служители и сцени, изпълнени с класическа музика. В едното видео разказвачът цитира Толстой и казва, че иска по-добро бъдеще за сина си. Клипът завършва с думите: "Хората около вас може да не искат да знаят истината. Ние искаме."
Тези необичайно открити маневри може да са част от психологическа игра, преувеличаваща успеха на усилията на ЦРУ и предназначена да изплаши руския елит, който вече е параноичен относно чуждестранните шпиони сред тях.
Руските агенции вероятно играят свои собствени игри
Източници казаха, че западните агенции все още трябва да бъдат нащрек за така наречените "дънгли": фалшиви дезертьори, които твърдят, че са разочаровани, но всъщност са лоялни агенти, които хранят западните агенции с подбрана комбинация от ниско ниво на интелигентност и дезинформация.
"Руснаците имат дълга история да ви изпращат спам с двойни агенти. Мислите, че искате някаква информация за ядрена подводница, а на следващия ден някой ви я предлага. Те все още използват тази тактика", каза наскоро пенсиониран източник от западното разузнаване.
За всички истински дезертьори обаче предстоящите политически промени в САЩ може да предизвикат безпокойство.
"Мисля, че администрацията на Тръмп може да бъде потенциално изключително вредна за защитата на източниците, когато става въпрос за Русия", каза Уолтън. Той описа възможното назначаване на Габард като "изключително тревожно". Като национален директор на разузнаването тя ръководи 18 агенции, включително ФБР и ЦРУ.
Дългогодишните опасения относно връзките между Тръмп и Русия накараха някои съюзници да споделят по-малко разузнавателна информация със САЩ по време на първото президентство на Тръмп, дори в рамките на близкия съюз за споделяне на разузнаване на САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия, известен като Петте очи.
"Знам със сигурност, че по време на първия администратор на Тръмп един от партньорите на Петте очи беше внимателен относно споделянето на разузнавателна информация за Русия, която можеше да се окаже в Белия дом. Тясно свързаните разузнавателни служби разполагаха със защита точно по този въпрос за компрометиране на свързано с Русия разузнаване. Справедливо работно предположение е да се каже, че същото ще бъде вярно при следващото управление", каза Уолтън.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.