Военноморските сили на САЩ започнаха първото си постоянно предно разполагане на ядрена атакуваща подводница клас Virginia в Гуам, като се очаква новото местоположение на базата на USS Minnesota да улесни по-ефективното прожектиране на американската военноморска мощ в Западния Пасифик, пише MWM.
Въпреки че най-очевидното разполагане на сили на Гуам през последните години включваше стратегически бомбардировачи, като B-52 и B-1s, базирани там, често летяха и упражняваха близо до Китай и Северна Корея, военноморските съоръжения на територията също са много важни. Понастоящем ВМС базира четири ядрени атакуващи подводници на Гуам, а именно USS Annapolis , USS Asheville , USS Jefferson City и USS Springfield , въпреки че всички те са по-стари кораби от клас Los Angeles, пуснати в експлоатация в началото на 90-те години. Virginia Class е разработен като наследник със значително по-добри способности за стелт и е значително по-бърз, но близо три пъти по-скъп за изграждане. Удовлетворението на ВМС от дизайна го накара да планира много голяма флота, като службата възнамерява да пусне в експлоатация 66 от корабите, от които 23 в момента са в експлоатация. Очаква се замяната на подводниците от клас Лос Анджелис, базирани на Гуам, да бъде приоритетна, в съответствие с по-широката тенденция към приоритизиране на най-способните средства за разполагане в Тихия океан.
USS Minnesota е подводница Block 2 Virginia Class и разполага с основно въоръжение от до 12 крилати ракети Tomahawk. Очаква се подводниците да разположат ядрени крилати ракети в началото на 2030 г., като такива ракети в момента са в процес на разработка. Разгръщането на USS Minnesota е част от „стратегическия план за разполагане на военноморските сили в Индо-Тихоокеанския регион“ на ВМС, като корабът сега попада под командването на Ескадрила на подводници 15 заедно с четирите кораба от клас Los Angeles . Военноморските сили обявиха по отношение на разполагането: „Средата за сигурност в Индо-Тихия океан изисква ВМС на САЩ да разположи най-способните единици напред. Тази позиция позволява гъвкавост за морски операции и операции със съвместни сили, с разположени напред единици, готови да реагират бързо за възпиране на агресия и насърчаване на мирен и проспериращ Индо-тихоокеански регион. Лейтенант-командир Рик Мур, говорител на Тихоокеанските подводни сили, уточни, че корабът „добавя атакуваща подводница от следващо поколение с разширени възможности към военноморските сили, разположени напред“. Създаването на съоръжения за поддръжка на кораби от клас Вирджиния на Гуам се очаква да помогне за поддържането на голямото присъствие на корабите в западния Тихи океан, където те са предназначени да играят централна роля във всяка потенциална водена от САЩ война срещу Китай или Северна Корея.
САЩ инвестираха сериозно, за да разширят способностите си за противоракетна отбрана на Гуам, като съоръженията на територията се очаква да придобият все по-голямо значение с нарастването на присъствието на морската пехота и с влизането в експлоатация на новия бомбардировач B-21. Американските противници дадоха приоритет на способността да се насочват към Гуам, като основен крайъгълен камък беше успешното изпитание на Северна Корея на балистична ракета със среден обсег на твърдо гориво с хиперзвуково плъзгащо се превозно средство, Hwasong-16B, през март. Бързо разширяващият се арсенал на Китай от балистични ракети със среден обсег DF-26 е сред многото активи в неговия арсенал, които поставят Гуам на прицела, докато руската балистична ракета със среден обсег на действие "Орешник", за която за първи път беше обявено , че е в експлоатация на 21 ноември, осигурява подобна възможност за удар. Нарастващата уязвимост на съоръженията на Гуам накара въоръжените сили на САЩ да се стремят да разпръснат активи по-широко в Западния Тихи океан, включително чрез изграждането на нови съоръжения на остров Уейк и Австралия. Въпреки това се очаква да се запази позицията на Гуам като същността на предната позиция на Америка в региона.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.