Повишаването на цените на жилищата и наемите е голяма грижа за много европейци, пише Европейският парламент на официалната си страница. Кои са ключовите факти и каква е политиката на ЕС по въпроса.
Какво означава достъпно жилище?
Един от начините да се измери дали разходите за жилище са твърде високи, е да се погледне съотношението цена/доход на жилище. Ако жилищните разходи са над 40% от разполагаемия доход на домакинство, това е знак, че те се сблъскват с жилищни проблеми.
В ЕС през 2023 г. за 10,6% от домакинствата в градовете и 7% от тях в селските райони, жилищните разходи надхвърлят 40% от разполагаемия им доход. Над една четвърт от гърците (31%), живеещи в градовете, имат жилищни разходи над 40% от доходите, докато само около 6% от градските домакинства в Словакия са изправени пред същия проблем.
Увеличението на жилищните разходи в ЕС
За по-малко от 10 години, между 2015 и 2023 г., цените на жилищата в ЕС са се повишили средно с 48%. Най-голямо увеличение се отчита в Унгария, където цените са се повишили със 173% за този период, а най-ниското ниво е във Финландия - с едва 5%.
Основните причини, които допринасят за покачването на цените, са по-високите разходи за строителство и лихвите по ипотечните кредити, спад на строителните дейности, което ограничава предлагането, както и ръст на покупки на имоти с цел инвестиция за генериране на допълнителен доход.
Наемите в ЕС също поскъпнаха. Между 2010 г. и 2022 г. наемите са се повишили средно с 18%, отчасти поради отдаването под наем за краткосрочен период, което отдели къщите и апартаментите от пазара.
Жилищни условия в Европа
Много европейци са загрижени за нарастващите цени, разходите за живот и икономическата ситуация. Според проучването на Евробарометър от юли 2024 г. това са основните причини, които са накарали жителите на Общността да гласуват на европейските избори.
Как живеят повечето европейци?
Младежите в ЕС напускат дома на родителите си средно на 26,3 години. Това варира значително между страните от ЕС, от 21,4 години във Финландия до 31,8 години в Хърватия.
Какво прави ЕС по отношение на жилищата?
През 2021 г. Европарламента прие резолюция, призоваваща страните от ЕС да признаят подходящото жилище като основно човешко право, което е приложимо чрез законодателство. Всеки трябва да получи равен достъп до прилично, здравословно жилищно настаняване, с връзка с качествена питейна вода, подходящи санитарни условия, канализация и надеждна енергия, заявиха евродепутатите.
През юли 2024 г. ЕП предложи Урсула фон дер Лайен за втори мандат като председател на Европейската комисия. В изявление преди вота, тя обяви жилищното настаняване като един от приоритетите на ЕС през новия мандат на ЕК и заяви, че за първи път ЕС ще има комисар, отговарящ за жилищното настаняване.
През октомври 2024 г. евродепутатите обсъдиха необходимостта от устойчиви, прилични и достъпни жилища със зам.-председателя на Комисията Маргаритис Схинас. ЕП изрази загриженост за бездомните и млади граждани на блока, които не могат да си позволят собствено жилище и заявиха важността на инвестиции, насочени към изграждането на социални жилища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.