Перуански палеонтолози представиха в Лима рядък фосил на млад морски крокодил на 10-12 милиона години, открит в пустинята Окукайе, смятана за най-голямото в света гробище на вкаменелости от миоцена.
„За първи път в Перу откриваме млад екземпляр от този вид. Това е вкаменелост от вида Piscogavialis, крокодил, съществувал в Перу преди около 10-12 милиона години. Фосилът е в отлично състояние.“, каза на пресконференция Марио Гамара, палеонтолог от Института по геология, минно дело и металургия в Лима, цитирана от АФП.
Тези екземпляри са имали различна морфология на черепа и челюстите от тази на днешните крокодили и алигатори. „Те са имали удължена муцуна и са яли само риби“, обясни Гамара, пише БТА.
Вкаменелостта, дълга около три метра, е открита в края на 2023 г. в Окукайе, на около 350 км южно от Лима. Тази пустиня е известна с това, че преди около 30 години са открити първите следи от вкаменелости от периода миоцен (преди 5-23 милиона години), по-специално от гигантски акули и кашалоти с дължина до 20 метра.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.