IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В защитата на Украйна срещу Путин се очертава дупка с размерите на Тръмп

С Доналд Тръмп на вратата на Белия дом европейските правителства са изправени пред най-лошия сценарий

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

В понеделник Службата за сигурност на Украйна представи фрагменти от експериментална руска ракета, изстреляна в Днепър. Много неща остават неясни за оръжието, използвано за атаката срещу централния индустриален град, но атаката беше последвана от познатия призив на украинския президент Володимир Зеленски - за повече противовъздушна отбрана срещу непрестанните руски бомбардировки, пише Bloomberg.

Досега тези молби бяха насочени предимно към САЩ. Все по-често може да се наложи те да бъдат отправяни към Европа.
С Доналд Тръмп на вратата на Белия дом европейските правителства са изправени пред най-лошия сценарий: че скоро може да им се наложи не само да се защитават, но и да подкрепят съпротивата на Украйна срещу Русия без американските си съюзници. Изборът на Кийт Келог, пенсиониран генерал, който се застъпва за прекратяване на военната помощ за Киев, ако това е необходимо за прекратяване на войната, за специален пратеник на Тръмп за Украйна и Русия само засилва тези опасения.

Европейските държави вече увеличават производството на боеприпаси и артилерия - ключова нужда на Украйна, макар и не единствена - чрез компании като Rheinmetall AG от Германия и KNDS. Според европейски служители, които помолиха да не бъдат назовавани при обсъждане на стратегически въпроси, проблемът ще бъде в поддържането на тези доставки.

Новоизбраният президент заяви, че ще прекрати войната веднага след встъпването си в длъжност през януари, което доведе до спекулации, че САЩ може да намалят подкрепата за Киев, за да наложат споразумение. Точно това е предложил по-рано Келог.

Без американското въоръжение „Киев ще бъде оставен на милостта на Русия“, заяви в интервю Марек Правда, заместник-министър на външните работи на Полша. Вярно е, че „има и някои противоречиви изявления на Тръмп относно бъдещето на Украйна“, но това не променя факта, че „навлизаме в един по-транзакционен свят и трябва да се мобилизираме, за да се впишем в тази логика“, каза той.

Европейските правителства са предоставили най-голямата финансова помощ на Киев, но САЩ остават най-големият военен донор на страната. Като особена уязвимост се разглежда споделянето на разузнавателна информация от страна на САЩ, което е от ключово значение за насочването на Украйна към руски активи. Като цяло в европейските столици има разбиране, че следващата година ще бъде решаваща за отбраната на Украйна. Основните отворени въпроси са колко силна ще бъде позицията на Украйна при евентуални преговори, както и спецификата на плановете на Тръмп, казаха служителите.

На европейските съюзници, които вече се борят да посрещнат собствените си нужди от превъоръжаване, ще се наложи да запълнят празнината, причинена от евентуалното прекратяване на военната помощ от Вашингтон. Каквото и да прави Европа, консенсусът е, че тя не може да замени ролята на САЩ в скоро време.

Нещо повече, докато всички в Европа знаят какво трябва да се направи, правителствата на Европейския съюз все още се карат как да финансират увеличаването на отбраната. Според неотдавнашен доклад на Bloomberg Intelligence 15-те най-големи европейски членки на НАТО може да се наложи да увеличат военните си инвестиции с до 340 млрд. долара годишно, за да посрещнат предизвикателството - но за някои членове на ЕС, включително Германия, съвместното вземане на заеми все още е табу.

Украйна значително увеличава собствената си отбранителна промишленост, което се счита за ключов елемент от бъдещите нужди на страната в областта на сигурността, по-специално производството на собствени безпилотни самолети. Европейските производители на оръжие също допринасят за това, като през октомври Rheinmetall откри завод в Украйна.

Въпреки това, тъй като Киев заменя оборудването си от съветската епоха с по-модерни системи, произведени на Запад, той става особено зависим от САЩ както за боеприпаси за малки оръжия, така и за артилерия. Тази седмица Министерството на отбраната в Киев заяви, че проблем с широко използван тип минометни снаряди местно производство означава, че доставките им за въоръжените сили са спрени, като се очаква на тяхно място да бъде внесен внос.

Според местни украински доклади Русия може да изстреля съотношение два артилерийски снаряда към всеки един от Украйна, което кара съюзниците на Киев да се опитват да поддържат потока от доставки, като търсят снаряди по целия свят. По-рано тази година съотношението беше седем към едно. Европа обеща да даде на Украйна един милион артилерийски боеприпаси, но постигна тази цел едва наскоро, с осем месеца закъснение от графика. Въпреки че руското производство надвишава общото производство на Европа, то трябваше да прибегне до севернокорейските запаси, за да поддържа темпото на пожара.
Артилерията е от решаващо значение, за да позволи на украинските сили да задържат, както и да превземат територия. Тук САЩ правят само една четвърт от доставките на артилерия с единичен изстрел като гаубици и минохвъргачки, докато САЩ, Германия и Обединеното кралство осигуряват по-голямата част от системите за многократно изстрелване, включително HIMARS с обсег до 300 километра ( 186 мили).

След защита срещу инвазията на президента Владимир Путин повече от 1000 дни, несигурността на отпора на Украйна става все по-очевидна.
Докато твърди, че ще сложи край на войната, Тръмп все още не е обяснил как ще постигне мир. Напускащият си президент Джо Байдън използва оставащото време, за да изпрати противопехотни мини и да позволи на Украйна да нанесе удари вътре в Русия с ракети с голям обсег в отговор на севернокорейските войски, разположени на страната на Москва, но това може да не е достатъчно, за да надхвърли огромното предимство на Кремъл в човешката сила .
Признаците за ескалация, тъй като всяка страна се стреми да увеличи максимално позициите си на бойното поле, разтърсиха пазарите в по-широк план миналата седмица, след като Украйна удари Русия с ракети западно производство и Москва отговори с това, което Киев каза, че е междуконтинентална балистична ракета, въпреки че западните съюзници отрекоха, че е ракета ICBM.

Въпреки това, държавните облигации, емитирани от правителството в Киев, наскоро се повишиха заради залозите на инвеститорите, че завръщането на Тръмп ще доведе до стъпки към примирие с Русия.

Може би единственият сигурен фактор е ангажираността на Путин с неговата война, дори с ужасяваща човешка цена, не само за Украйна, но и по отношение на руските загуби. Тази година до момента руските нетни териториални печалби във войната, включително територия, загубена от украинското нахлуване в Курск това лято, възлизат на 2207 квадратни километра (852 квадратни мили), според Алекс Кокчаров от Bloomberg Economics. Използвайки украински оценки за руските загуби, които не могат да бъдат независимо проверени - 372 340 мъртви, ранени, изчезнали и пленени - това означава, че 169 войници са били загубени в боевете на квадратен километър спечелена територия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата