В изследователски център в Пекиqн молекулярният биолог Ли Джипинг и екипът му изваждат седем необичайно малки картофа, един от които е едва с размерите на пъдпъдъче яйце. Те са отгледани при условия, симулиращи покачване на температурите до края на века, като в крайна сметка изпращат тревожно послание за бъдещата хранителна сигурност.
С общо тегло едва 136 грама – по-малко от половината на средния картоф в Китай – те показват как затоплянето и екстремните климатични явления, като суши и наводнения, застрашават реколтите. Китай е най-големият производител на картофи, но културата е изключително уязвима към жегата.
Екипът на Ли отглежда картофи в контролирана среда с температура, по-висока с 3 градуса от обичайните в регионите Хъбей и Вътрешна Монголия. Резултатите, публикувани този месец в Climate Smart Agriculture, показват, че по-високите температури ускоряват растежа на клубените, но намаляват добива с повече от половината. Според ООН светът може да се затопли с до 3,1 градуса Целзий до 2100 г., ако не се предприемат мерки, пише Ройтерс.
Фермерите вече се сблъскват с проблеми – тежки дъждове и високи температури водят до болести и забавяне на жътвата. В отговор компании като Yakeshi Senfeng Potato Industry внедряват иновации като аеропонни системи и разработват сортове, устойчиви на болести като "късната мана".
Изследването, в сътрудничество с китайското правителство, работи върху създаване на сортове, устойчиви на жега. Ли предупреждава, че фермерите трябва да се адаптират – да засаждат по-рано или да преминат към по-високи райони. „Ако не намерим решение, добивите ще намалеят, фермерите ще загубят доходи, а цените на картофите ще се повишат,“ казва експертът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.