IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сирийските бунтовници започват голяма офанзива срещу режима на Башар Асад

Неочакваното настъпление към Алепо има за цел да се възползва от засиления натиск върху Дамаск

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Сирийските ислямистки бунтовници започнаха най-голямата си офанзива от години срещу силите на президента Башар ал-Асад, като превзеха най-малко 15 села и убиха висш ирански командир, докато настъпваха към град Алепо. В първото сериозно предизвикателство от четири години на Асад и неговите поддръжници, Русия и Иран, екстремистите напреднаха на изток от останалия контролиран от сирийската опозиция регион Идлиб, който е в състояние на безизходица, откакто Москва и Анкара се споразумяха за прекратяване на огъня през 2020 г., пише Financial Times.

Старши командир на Иранската революционна гвардия, разположена в Сирия, бригаден генерал Киумарс Пур-Хашеми, беше убит при офанзивата в четвъртък, предадоха иранските информационни агенции. Пур-Хашеми е бил „един от старшите военни съветници“ в Алепо, според информационна агенция Tasnim, която е свързана с елитните сили на Иран.
Сирийската армия описа продължаващата офанзива като „огромна и широкомащабна терористична атака, използвайки средни и тежки оръжия“, се казва в изявление, предадено от държавната информационна агенция на Дамаск.
Hayat Tahrir al-Sham, управляващата въоръжена групировка в северозападния регион на Сирия, е включена в списъка на терористичната организация от Държавния департамент на САЩ. Територията, държана от HTS и други фракции, е последното останало парче земя, държана от опозицията, откакто Асад, подкрепян от Иран и Русия, потуши бунта, който израсна от народното въстание в страната през 2011 г.


Напредъкът показва как балансът на силите между силите в разтърсваната от гражданска война Сирия е променен от година на конфликт в широкия Близък изток. Докато Асад брутално потуши въоръженото въстание в Сирия, той е подложен на натиск на множество фронтове и ръководи разбита нация, превърнала се в арена за съперничество на великите сили.
Подкрепяните от Техеран милиционерски групи и руските сили подкрепиха режима на Асад, докато Турция подкрепи бунтовниците в последния бастион на територията, контролирана от опозицията, а малък брой американски войници остават в източна Сирия, за да подкрепят битката срещу ИДИЛ.
Израелската армия редовно нанася удари по оръжейни складове и свързани с Иран бойци в Сирия, откакто палестинската въоръжена групировка "Хамас" нападна Израел на 7 октомври миналата година. Израелският премиер Бенямин Нетаняху във вторник предупреди Асад, че „той си играе с огъня“.
За сирийските бунтовници „това е възможност, която се дава веднъж в живота“, каза Дарийн Халифа, експерт по Сирия в Crisis Group. „Кога иначе някога ще накараш света, САЩ, Израел и всички останали да преследват съперниците си?“


Алепо беше бунтовнически бастион, но режимът си върна втория град в Сирия през 2016 г. след продължила месеци обсада и безмилостни руски въздушни удари.
Сунитските джихадистки групи в северозападната част казват, че отговарят на зачестилите атаки срещу тях от лоялните на Асад сили, които в четвъртък отговориха с въздушни удари в опит да отблъснат офанзивата на бунтовниците.
Но бунтовниците се възползват и от засилващата се израелска кампания срещу свързаните с Иран шиитски групи в Сирия, включително мощното ливанско въоръжено движение "Хизбула" .
Израел отдавна се страхува, че подкрепяните от Техеран фракции могат да организират атаки срещу Израел от Сирия и изгради отбранителни позиции в окупираните Голански възвишения. Израел бомбардира граничните пунктове между Ливан и Сирия, а нападение миналата седмица срещу екстремисти в сирийския град Палмира уби десетки хора, според сирийските държавни медии.
Сирийските бунтовници започнаха офанзивата си ден след като Израел се съгласи на прекратяване на огъня с Хизбула, след два месеца на интензивни въздушни удари и нахлуване в Южен Ливан.


Офанзивата идва и въпреки признаците за потенциално сближаване между Анкара и Дамаск, като през юли президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган каза, че се надява да се срещне с Асад за първи път от повече от десетилетие. Турция контролира част от Северна Сирия, която се простира отвъд Идлиб и съдържа по-малки бунтовнически фракции.
Но напредъкът на бунтовниците също подсказва, че Анкара е преценила, че усилията й за съживяване на отношенията с Дамаск са закъсали: „Изглежда, че в Анкара е било разбрано, че нормализирането се е провалило, и те дадоха зелена светлина за тази офанзива“, каза Йозкизилчик.
Наджат Рочди, заместник-специален пратеник на ООН за Сирия, миналата седмица предупреди Съвета за сигурност, че тази година е „на път да бъде най-насилствената от 2020 г.“ в Сирия.
„Надига се потенциал за още по-голямо опустошение“, каза Рочди.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата