Когато руските ракети летят към украинската електроцентрала и служителите се катерят към бомбоубежището, шепа работници остават над земята в контролна зала, защитена с чували с пясък, за да поддържат системата да работи ръчно.
Съоръжението, чието местоположение енергийните служители поискаха от Ройтерс да не идентифицира от съображения за сигурност, беше удряно от ракети тази година при въздушно нападение срещу мрежата, което Русия поднови този месец с настъпването на третата зима на войната.
„Когато има атаки, ние оставаме тук, въпреки че знаем, че към нас идват ракети... Да кажем, че не се страхуваме, не е вярно, защото всички сме живи, нормални хора и се страхуваме“, каза Сергий, началник смяна, работил в завода над 30 години.
Извън контролния център има огромно машинно помещение, което има дупки в стените си и големи щети след ракетни удари. Миризмата на изгоряло се носи във въздуха по време на посещението на Ройтерс.
Сергий, който отказа да предостави фамилното си име, и колегите му се виждат като на първа линия в решаваща битка в 33-месечната война с Русия - да снабдят милиони хора с енергия въпреки атаките. Той изпитва затруднения да произведе достатъчно количество висококачествени батерии и загуби договор от BMW на стойност 2,1 милиарда долара през юни.
Русия, която отрича да е насочена към гражданска инфраструктура, но гледа на украинската енергийна система като легитимна цел във войната си, нанесе големи щети на енергийни съоръжения, откакто започна поредица от атаки срещу мрежата през пролетта.
Съоръжението е една от петте останали топлоелектрически централи, собственост на DTEK, най-големият частен доставчик на енергия в Украйна, който осигуряваше една четвърт от нуждите на страната от електроенергия преди инвазията на Москва през февруари 2022 г. Освен местоположението, DTEK поиска от Ройтерс да не разкрива определени подробности за централата, включително количеството електроенергия, която произвежда в момента, заявявайки, че подобна информация може да помогне на Русия да извърши бъдещи удари. Съоръжението, което обикновено осигурява електричество и отопление на стотици хиляди хора, претърпя основен ремонт през по-голямата част от годината. Ноемврийските атаки доведоха до по-спешни ремонтни дейности. „Бяхме върнати шест месеца назад“, каза Александър, старши работник в завода.
Русия отприщи втората си голяма атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна този месец в четвъртък, предизвиквайки прекъсвания на електрозахранването в цялата страна.
След двете вълни от атаки, перспективите за енергийната мрежа на Украйна се влошиха в нестабилен момент от войната, с руските войски, които напредват на изток, а Доналд Тръмп се готви да влезе в Белия дом на 20 януари.
Украйна поправи част от своята енергийна инфраструктура, която беше повредена през пролетта и лятото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.