IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Русия използва над 300 петнайсетгодишни кораба за сенчестия си флот

Ако бъдат хванати и конфискувани, разходите за Москва ще са много по-малки

БГНЕС, архив

БГНЕС, архив

Чрез своя „сенчест флот“ Русия си докарва приходи от петрол чрез заобикаляне на санкциите и наложния от Г-7 таван от 60 долара. По данни на Киевския институт за икономика Москва от 2022 г. е инвестирала около 10 млрд. долара, за да разработи своя сенчест флот и да продължи и да диверсифицира петролните си доставки, обясни Антонио Костадинов, редактор в Bloomberg TV България.

Значението на термина „сенчест флот“ е за петролни танкери, които изключват своите устройства, които показват местоположението и дестинацията им. Такива флотове съществуват и в други държави под международни санкции като Иран, Северна Корея и Венецуела.

Според доклад от 14 ноември на Службата на ЕС за парламентарни изследвания близо 90 танкера, които са били притежание на руската Sovcomflot, са сменили собствеността си към други компании, например базирани в ОАЕ, преди налагането на тавана от 60 долара за барел на 5 декември 2022 г., заяви той.

Този флот е съставен от над 100 стари кораба, които са на над 15-годишна възраст, и над 200 кораба на над 20 години, на които е предстояло да излязат от експлоатация. Гостът съобщи, че стратегията е умишлена, защото ако тези кораби бъдат хванати и конфискувани, разходите за руската страна ще са много по-малки.

Те не плават под руски флаг, а под флаговете на държави, които не са наложили санкции срещу Русия, като Островите Кук, Маршаловите острови, Панама, Габон. Има и страна от ЕС – това е Малта.

Въпреки това износът на руски суров петрол е с най-голям спад от юли насам, а доставките стигнаха двумесечно дъно. Костадинов отбеляза, че най-големите купувачи на руски суров петрол остават Китай и най-вече Индия.

По данни на Bloomberg потоците за основния купувач – Индия – рязко са намалели. Четириседмичните средни обеми са се понижили с около 1500 барела дневно в периода до 24 ноември.

Целия коментар вижте във видеото на Bloomberg TV България

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата