IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Помилването на Хънтър Байдън: Бащина милост или удар върху почтеността на президента?

Дори демократите са разгневени

Помилването на Хънтър Байдън: Бащина милост или удар върху почтеността на президента?

Снимка: Reuters

Не е нужно да сте толкова сантиментални като Джо Байдън, за да разберете защо баща с уникални правомощия за помилване, който вече е загубил един син, би ги използвал, за да спести затвора на своя оцелял син.

82-годишният президент зае морално високо ниво, докато се противопоставяше на Доналд Тръмп за втори мандат в Белия дом. Неговия съперник също щедро е използвал тази възможност в миналото, като помилва няколко свои осъдени помощници и тъста на дъщеря си Иванка. По това време Байдън изключи възможността да помилва Хънтър и се зарече да остави правосъдието да си върши работата, без да се намесва. Карин Жан-Пиер, прессекретарят на Белия дом, продължи да настоява до 8 ноември, след изборния триумф на Тръмп, че Байдън ще спази обещанието си.

Но той изглежда е променил решението си на ежегодното семейно събиране за Деня на благодарността на семейство Байдън в Нантъкет в Кейп Код, традиция, датираща от 70-те години на миналия век. Тогава Байдън скърбеше за загубата на първата си съпруга и едногодишната си дъщеря в автомобилна катастрофа. Той загуби брата на Хънтър, Бо, от рак на мозъка през 2015 г. и прекара още дълги години в страдание, докато Хънтър се бореше със зависимостта към наркотиците. Байдън се притесняваше, че затворът ще накара сина му да се върне към наркотиците, след като вече е започнал живота си на чисто, с нова съпруга и дете.

Хънтър вероятно щеше да получи около три години затвор за двете си присъди, едната за лъжа за придобиване на пистолет, а другата за укриване на данъци.

Освен това Тръмп заплаши през юни миналата година да назначи специален прокурор, ако бъде преизбран, който "да преследва най-корумпирания президент в историята на Съединените американски щати Джо Байдън и цялото престъпно семейство Байдън". Това би било продължение на "правото", за което той смята, че е бил атакуван през цялата си политическа кариера.

Конституцията на САЩ дава на президента "правомощието да дава отсрочки и помилвания за престъпления срещу Съединените щати, освен в случаите на импийчмънт". Само двама президенти на САЩ не са използвали по никакъв начин тази власт - и това е така, защото и двамата са починали преждевременно (Уилям Хенри Харисън, който служи само месец преди фатална болест, и Джеймс Гарфийлд, убит след шест месеца).

Няколко предишни президенти също са помилвали роднини, включително Бил Клинтън, който даде отсрочка на своя полубрат Роджър, въпреки че това се случи дълго, след като той беше излежал присъда в затвора за притежание на кокаин и трафик на наркотици.

Това се смяташе за противоречиво по онова време, но тромавото отношение на Байдън към случая на сина му още повече подкопава вярата на избирателите в техните политически лидери. Неговият обрат в неделя вечер дойде в изявление, публикувано мигове преди да се качи на правителствения самолет, пътуващ за Африка за тридневно посещение, създавайки впечатлението, че бяга от последствията.

Байдън датира широкообхватното помилване до 2014 г., въпреки че обвиненията на Хънтър за оръжие произтичат от действия през 2018 г. и данъчни такси от 2016-2019 г. Хънтър започва работа за Burisma, украинската газова компания, през 2014 г.. Доходоносна работа, ясно свързана с ролята на баща му като вицепрезидент, отговарящ за тази страна, оставяйки впечатлението, че покрива както себе си, така и Хънтър от бъдещо разследване.

Байдън остави поддръжниците си да защитават действията му и те го противопоставиха на Тръмп, който в събота номинира Чарлз Кушнър, помилваният тъст на Иванка, който беше вкаран в затвора за подправяне на показания и укриване на данъци, за посланик във Франция.

Но формулирането от страна на Байдън на съдебното преследване на сина му като "съдебна грешка" даде муниции на Тръмп и собствените му планове за помилвания.

Новоизбраният президент незабавно издигна перспективата за помилване на затворниците за участие в нахлуването в Конгреса на 6 януари 2021 г., които Тръмп нарича заложници.

"Помилването, дадено от Джо на Хънтър, включва ли заложниците, които сега са затворени от години?", написа Тръмп в Truth Social. "Такава злоупотреба и съдебна грешка!"

Американското президентско правомощие за помилване винаги е било в опасност да се превърне в просто още един лост за патронаж и може би това не трябва да е изненадващо в една правна система, която е открито политизирана от горе до долу благодарение на своята система от избрани прокурори и политически назначени съдии.

Но дори някои демократи изпитват гадене от начина, по който Байдън изостави обещанието си и допълнително разяде стойността на политическите обещания, след като обеща да възстанови достойнството на поста президент.

Анализът е на Дейвид Чартър за The Times.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата