Новозеландски учени започнаха дисекция на кит, смятан за най-редкия в света - вид, който е толкова неуловим, че досега са документирани само 7 екземпляра. По-рано тази година мъртвият кит беше изхвърлен на брега на Южния остров на Нова Зеландия, което даде възможност да се изследва дълбоководен бозайник, който никога не е бил виждан жив.
Дълъг 5 метра, китът е изваден от плажа през юли и оттогава се намира в специален фризер.
Експертът по китовете Антон ван Хелден заяви, че за първи път учените са успели да направят дисекция на пълен екземпляр с пикирани зъби, който принадлежи към семейството на клюномуцунестите китове, пише АФП, цитирана от БГНЕС.
„Това е забележителна и световно значима възможност. Биковите китове са най-загадъчната група големи бозайници на планетата. „Те се гмуркат дълбоко и рядко се виждат в морето, което представлява истинско предизвикателство за изследването на тези морски животни. Този кит е най-редкият от редките - едва седмият екземпляр, известен от всяка точка на света, и първата възможност, която имахме, да направим подобна дисекция“, добави Ван Хелден.
Седмичната дисекция ще помогне да се проучи по-добре поведението на кита, неговата диета и дори основната му анатомия.
От новозеландския отдел за опазване на природата заявиха, че китът с пикирани зъби е „най-редкият кит в света“.
Видът е описан за пръв път през 1874 г. само по една долна челюст и два зъба, събрани от островите Чатъм край източния бряг на Нова Зеландия.
Тази проба, заедно със скелетните останки на два други екземпляра, намерени в Нова Зеландия и Чили, позволяват на учените да потвърдят съществуването на нов вид.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.