Появата на все ровече конфликти в света означава, че има нужда и от повече оръжия. Оръжейните компании успяха да отбележат значително увеличение на продажбите през миналата година. Това показва годишният доклад "Топ 100" на "Стокхолмския международен институт за изследване на мира" (Sipri), който беше публикуван в понеделник.
Продажбите на комбинирани оръжия на най-големите компании за оръжия и военни услуги в света са нараснали с 4,2 процента до 632 милиарда долара (597 милиарда евро) през 2023 г.
Руските отбранителни компании отбелязват големи печалби
В Русия продажбите на оръжия са нараснали най-много - те са се повишили с цели 40%. И това са само известните цифри. От началото на инвазията в Украйна само част от данните на компаниите в Русия са оповестени публично.
"Рязкото увеличение на продажбите на оръжие на руски компании през 2023 г. се дължи на увеличеното производство на различни оръжия - включително системи за противовъздушна отбрана, определени видове ракети, бойни самолети, безпилотни летателни апарати (БЛА), системи за електронна война и оръжия за сухопътните сили", обясняват експертите на Sipri.
Тъй като бързата победа в Украйна, която Москва планираше, не успя да се материализира, руската оръжейна индустрия трябваше непрекъснато да доставя оръжия за стратегията на Кремъл, която цели да изтощи Киев. Голяма част от техниката обаче веднага бива унищожена отново на фронта.
Четири компании от Германия са сред "Sipri Top 100"
Техните продажби на оръжия възлизат на 10 милиарда евро през 2023 г., което е увеличение от 7,5 процента спрямо предходната година.
Diehl (ранг 83, +30%) отбелязва най-голям ръст. Най-голямата германска оръжейна компания Rheinmetall (ранг 26, +10%) увеличи продажбите си на оръжия до 5,2 милиарда евро - причината е повишеното търсене на оръжия като боеприпаси и танкове в контекста на войната в Украйна.
41 базирани в САЩ компании в „Sipri Top100“ увеличиха продажбите си на отбрана с 2,5 процента до 299 милиарда евро през 2023 г.
По този начин те представляват 31 процента от общия брой на топ 100.
Двете най-големи отбранителни компании в света обаче Lockheed Martin (-1,6%) и RTX (-1,3%) записаха спад. Въпреки по-голямото търсене на техните оръжия и военно оборудване, те не успяха да увеличат достатъчно производствения си капацитет поради продължаващи проблеми във веригата на доставки.
Малките фирми имат по-малко проблеми
Тези проблеми засягат оръжейните компании по целия свят.
"Много големи доставчици в областта на отбраната, които произвеждат сложни оръжейни системи, продължиха да се борят с нарастващите разходи и продължаващите прекъсвания на веригата за доставки през 2023 г.", обясняват експертите в своя доклад. "За тези компании увеличението на търсенето често води до нарастващо натрупване на поръчки, а не до значително увеличение на продажбите на оръжия."
По-малките отбранителни компании с по-къси вериги на доставки и по-ограничена продуктова гама, от друга страна, бяха "в много случаи в състояние бързо да увеличат производството, за да отговорят на търсенето".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.