Грузия е завладяна от дни от протести след спорното решение на правителството да замрази преговорите за присъединяване към Европейския съюз до края на 2028 г. Напрежението нараства от месеци, като критиците обвиняват управляващата партия „Грузинска мечта“, че следва все по-авторитарна и проруска политика.
Дипломатът Милен Керемедчиев смята, че ситуацията в Грузия напомня тази в Молдова. ''Там също е осезаемо руското влияние, а ситуацията в Тбилиси е като по учебник. Осетия продължава да е под руски контрол. Влиянието на Москва е видимо, тя полага усилия по шаблон, щом някоя от страните тръгне по европейския път. „Грузинска мечта“ много трудно ще отстъпи, все още има стабилни позиции. Беларус е буферна зона на Русия с Полша, а същото се случва и с Грузия, това е стратегия на Путин", подчерта той пред Нова нюз - "Твоят ден". И изрази мнение, че Тръмп ще иска да наложи мир в Украйна чрез заплахи.
Журналистът Валерий Тодоров отбеляза, че нагласите в Грузия определено са ориентирани към ЕС.
"Има силно руско влияние зад кулисите на „Грузинска мечта“. Бидзина Иванишвили стои зад тази партия. Тя е водила зиг-заг политика досега - ту към Запада, ту към Русия. Очевидно връзката с Москва, особено сред по-възрастното поколение, е силна, но младата генерация иска промяна. Войната в Украйна води до опасения дали Русия не би активизирала своите амбиции към бивши съветски републики. От Грузия обаче се отделиха Южна Осетия и Абхазия, а има и териториални проблеми. Русия държи като коз двата сепаратистки региона, където обстановката може да се изостри, но смятам, че в крайна сметка ще се постигне компромис за евроинтеграцията на Грузия", заяви Тодоров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.