IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китайски изтребители J-16 и руски Су-35 съвместно ескортират патрулен бомбардировач

Двете страни са провеждали множество съвместни патрули от края на 2010 г.

Китайски изтребители J-16 и руски Су-35 съвместно ескортират патрулен бомбардировач

Снимка: БГНЕС/ EPA

Военновъздушните сили на Китайската народноосвободителна армия и Военновъздушните сили на Русия завършиха съвместна мисия за патрулиране над западната част на Тихия океан на 30 ноември, като службите разположиха своите основни класове бомбардировачи H-6 и Ту-95 и редица помощни средства, пише MWM.

Въздушното патрулиране пренесе самолетите над Японско море и Източнокитайско море, след което самолетите продължиха да летят над Тихия океан. Двете страни са провеждали множество съвместни бомбардировъчни патрули от края на 2010 г., като основен етап в развитието им бе през юни, когато два H-6 и два Ту-95 се разположиха отвъд Тихия океан за операции край бреговете на Аляска. Забележителна особеност на последното учение обаче беше разполагането на два съперничещи си класа изтребители - китайските J-16 и руските Су-35, които ескортираха бомбардировачите през част от патрула. J-16 все повече формира гръбнака на китайския изтребителен флот, като се смята, че на въоръжение са над 350 самолета, докато по-малкият руски флот от над 120 Су-35, макар и съсредоточен в Източна Европа, също е разполагал единици край Калининград в руския Далечен изток.

J-16 и Су-35 имат общ произход, като и двата са силно усъвършенствани деривати на най-способния клас изтребител за въздушно превъзходство на Съветския съюз Су-27 Flaker. И двата самолета са наречени „суперфланкери“ и по много различни начини са довели до революционни промени в характеристиките на конструкцията. И двата изтребителя наследиха много големия обсег на действие на Flanker, високата маневреност при всякакви скорости и способността да носят много голям радарен и голям ракетен товар, като изтребителите превъзхождаха всички западни конкуренти по всички тези показатели. Су-35 се възползва от интегрирането на по-мощен двигател AL-41F-1S, който осигурява по-висока скорост на изкачване, по-висока крейсерска скорост и позволява по-кратко излитане, като възможностите на двигателя за векториране на тягата улесняват особено впечатляващите летателни характеристики при ниски скорости. J-16 обаче е значително по-способен изтребител по всички други показатели, като в неговия планер се използват повече по-съвременни композитни материали, а авиониката, радарът и ракетите са значително по-съвършени. Усъвършенстваните възможности на J-16 се считат за основен фактор за неуспеха на Русия да продаде голям брой Су-35 на Китай.

Изданието посочва още, че J-16 и Су-35 са оптимизирани за различни видове въздушна война и подобно на всички постсъветски руски изтребители Су-35 е проектиран да се бие зад мрежа от наземни средства за противовъздушна отбрана и да допълва големите арсенали от С-400 и други системи за съвместна борба с вражески изтребители. Руските самолети разполагат с два радара, а не с един, както е обичайно за изтребителите, с два радара в L-обхвата в корените на крилата, предназначени да осигурят възможности за откриване на стелт самолети на големи разстояния. За разлика от тях J-16 не е разработен за асиметричен вид отбранителна война и е проектиран да бъде напълно способен да се изправи срещу най-модерните изтребители в противниковия флот. Китайският изтребител разполага с най-дългия в света клас ракети „въздух-въздух“ с голям обсег на действие, известни като PL-XX, като за първи път J-16 ще бъде видян да носи тези ракети през декември 2023 г. По време на симулирани боеве в Китай J-16 демонстрира способност да се противопоставя на високопроизводителни изтребители от пето поколение, макар и в леко неизгодно положение, като комбинацията от размери и сложност на основния радар на J-16 кара много експерти да предполагат, че той е най-мощният, използван от който и да е изтребител в света. J-16 се възползва значително от интегрирането на технологии, разработени за изтребителя от пето поколение J-20, който понастоящем се счита за самостоятелна лига, наред с американския F-35, по отношение на сложността.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата