Китай отчете най-топлата си есен от началото на записите преди десетилетия, съобщи Националният климатичен център на страната.
Китай е водещият емитент на парникови газове, които според учените са причина за глобалното изменение на климата и за зачестяване на екстремните метеорологични явления. Пекин е поел ангажимент да намали до 2030 г. емисиите на въглероден диоксид, които затоплят планетата, и да ги сведе до нула до 2060 година.
„През тазгодишния есенен сезон (от 1 септември до 30 ноември) средната температура в страната беше 11,8 °C, с 1,5 °C по-висока от средната за годината, най-високата от 1961 г. насам“, обяви центърът, цитиран от АФП.
В повечето региони температурите са били с 1 до 2 °C по-високи от средните, а в някои части на централен, източен, югозападен и северозападен Китай средните температури през периода са били с 2 до 4 °C по-високи в сравнение с предишни години, допълва центърът. 16 провинции и региони, сред които Ляонин, Тиендзин и Чунцин, отбелязват най-високите си средни есенни температури от 1961 г. насам.
Тази година в Китай беше регистриран и най-горещият август от 1961 г. насам, след като страната преживя лято на екстремни климатични условия и горещини в голяма част от северната и западната част на страната, съобщи метеорологичната служба през септември, цитирана от БГНЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.