Традиционната напитка саке е може би по-японско от световноизвестното суши. Приготвя се във вековни складове на върха на планината, вкусва се в подобни на кръчми изакая в страната, налива се по време на сватби и се сервира леко охладено за специални тостове.
Оризово вино, което е част от културната традиция на Япония, вече е включено в списъка на “нематериалното културно наследство на човечеството" на ЮНЕСКО.
На среща в Луке, Парагвай, членовете на комитета на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство на човечеството гласуваха да признаят 45 културни практики и продукта по света, включително бразилско бяло сирене, карибски хляб от маниока и палестински сапун със зехтин.
За разлика от Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, който включва обекти, считани за важни за човечеството като пирамидите в Гиза в Египет, обозначението за нематериално културно наследство назовава продукти и практики на различни култури, които заслужават признание.
Японска делегация приветства съобщението, идващо от Луке.
"Саке се смята за божествен дар и е от съществено значение за социалните и културни събития в Япония", каза Такехиро Кано, японският посланик в ЮНЕСКО, пред AP.
Основните съставки на сакето са няколко: ориз, вода, мая и коджи, оризова плесен, която разгражда нишестето до ферментиращи захари, както прави малцуването при производството на бира. Целият двумесечен процес на пара, разбъркване, ферментация и пресоване може да бъде изтощителен.
Оризът, който притежава огромна маркетингова сила като част от по-широката културна идентичност на Япония, е ключът към алкохолната напитка.
За да бъде даден продукт категоризиран като японско саке, оризът трябва да е японски.
Признанието на ЮНЕСКО, каза делегацията, обхваща повече от занаятчийските познания за приготвяне на висококачествено саке. Той също така почете традиция, датираща от около 1000 години - сакето прави епизодична роля в известния японски роман от 11-ти век, "Приказката за Генджи", като напитка по избор в изискания двор Heian.
С добавянето му към списъка на ЮНЕСКО Япония се надява да възстанови имиджа на саке като най-популярна алкохолна напитка в Япония, въпреки че по-младото поколение предпочита да консумира вносно вино или местна бира и уиски.
“Това означава много за Япония и за японците“, каза Кано за определянето на ЮНЕСКО., добавяйки, че “това ще помогне за подновяване на интереса към традиционното производство на саке.“
В Токио Хитоши Уцуномия, директор на Японската асоциация на производителите на саке и шочу, търговска група, се съгласи с мнението на Кано. “Надявам се, че това ще бъде и възможност за японците да погледнат още един път към саке, шочу и авамори, които са същността на тяхната култура. Бих искал да го опитат дори веднъж и да видят какъв е вкусът му“, каза той.
Японският премиер Шигеру Ишиба каза в изявление, че е “възхитен“ с традиционната техника, с която Япония се гордее. Ишиба поздрави онези, които са се посветили на опазването и популяризирането на традицията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.